środa, 4 maja 2016

5. "Oblicza miłości"

Autor:Monika Hołyk- Arora
Tytuł:"Oblicza miłości"
E-book


„Oblicza miłości” to zbiór trzech historii, autorstwa Moniki Hołyk- Arora,  które pokazują jak powinna wyglądać prawdziwa miłość.  Opowiadania zachwycają czytelnika swoją wrażliwością. Napisane są w prosty i nieskomplikowany sposób. Przeważają dialogi, toczone między głównymi bohaterami opowiadania.

Monika Hołyk-Arora posiada męża, niesfornego psa i milion marzeń. Urodziła się w grudniu 1980 roku. Od wczesnego dzieciństwa kochała czytać książki i snuć swoje własne opowieści. Pochodzi z Lublina, gdzie skończyła Kulturoznawstwo na UMCS-ie. Pracując przez kilka lat jako pilot wycieczek, zadomowiła się m.in. w Turcji i Egipcie. Poznanie odmiennych kultur umożliwiło jej spojrzenie na świat z zupełnie innej perspektywy i na nowo pobudziło marzenia o pisaniu.Książki odzwierciedlają jej charakter i pasje, dlatego też można w nich znaleźć: trzy krople miłości do podróży, cztery krople zamiłowania do słowa pisanego i jedną kropelkę zdrowego sarkazmu.

Pierwsze opowiadanie, które nosi tytuł „Pewnego razu w pociągu, czyli rozmowa o miłości”  przedstawia historię kobiety oraz nieznajomego mężczyzny, którzy przypadkiem spotykają się w pociągu i zaczynają ze sobą rozmawiać o miłości. Kobieta z zamiłowania jest fotografem. Do tej pory była żoną bogatego mężczyzny, dla którego inne czynności były ważniejsze od żony.  W związku z tym kobieta postanowiła od niego odejść. Rozmowa obojga skupia się na definiowaniu miłości. Mężczyzna wskazuje, że miłość to np. sonety Petrarki. Jako przykład podaje sonet 132 tego autora. Kobieta zaś negując to znaczenie miłości wskazuje, że ukochana Petrarki Laura popełniła samobójstwo. Nieznajomy wspomina także Boccacia- autora „Dekameronu”, czyli opowiadań o miłości. Był on także bliskim przyjacielem Petrarki. Jako przykłady miłości wymieniany jest utwór Szekspira „Poskromienie złośnicy”, posiadający szczęśliwe zakończenie. Przez opowiadanie przewija się wiele takich porównań. Jednak najważniejszy element utworu  stanowi stwierdzenie  babci obcego mężczyzny: „Dawniej zepsute rzeczy się naprawiało, a nie wyrzucało na śmietnik”. To daje kobiecie wiele do myślenia i postanawia walczyć o swoje uczucie.

Drugie opowiadanie o tytule „Jesień w kolorze miłości” przedstawia starszą kobietę- Eugenię, która rozmyślając o ukochanym zostaje zaatakowana przez psa. Zdarzenie to wywołuje u staruszki wspomnienia z młodości. Niedługo później pojawiają się o właściciele psa- Waldemar i Łucja. Młodzi ludzie zapraszają kobietę do pobliskiej kawiarni na herbatę. Tam Eugenia opowiada im historię swojej miłości. Niegdyś podobnie jak teraz została zaatakowana przez psa. Wtedy to na jej drodze stanął mężczyzna jej życia- Aleksander. Mężczyzna, aby zdobyć kobietę w przeszłości dokonał  kilku romantycznych i wzruszających gestów. W trakcie kolejnego spotkania pies Aleksandra- Kajtek przyniósł kobiecie różę w pyszczku. Pisząc na liściu "Kocham Cię" Aleksander wyznał Gieni miłość. W podobny sposób oświadczsię starszej pani. Ich uczucie trwało do momentu śmierci mężczyzny.

Natomiast trzecie opowiadanie, które nosi tytuł „Między fikcją, a prawdą” przedstawia dwie kobiety Martynę i Annę. Pierwsza z nich zaniedbując pracę, czyta erotyk „Nocna gorączka namiętności”. Druga z kobiet kończąc pracę postanawia zabrać książkę do domu, aby nie rozpraszała koleżanki. Anna w domu zabiera się za czytanie skonfiskowanej książki. Erotyk  ten  staje się przyczyną sennej fantazji kobiety. W jej śnie pojawia się mężczyzna, o którym marzy od dawna. Ukochany  obsypuje ją pocałunkami i zapewnia o swoim uczuciu jednak ona mu w nie wierzy i z krzykiem budzi się ze snu.

Opowiadania te zachwyciły mnie swoją prostotą i wrażliwością. Największe moje zainteresowanie wzbudziło opowiadanie „Jesień w kolorze miłości”. Przedstawia ono miłość romantyczną, która połączyła dwoje bliskich sobie ludzi. Na uznanie zasługują gesty głównego bohatera. W dzisiejszym świecie rzadko kto postąpiłby tak jak on.

4 komentarze:

 1. Ostatnio sama zaczęłam czytać książki polskich autorów i autorek :) Lubię takie historie, jak te, które tutaj opisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także często sięgam po książki polskich autorów :)a te historie i mnie przypadły do gustu :)

   Usuń
  2. Czasem nie lubię, gdy w książce jest kilka odrębnych od siebie historii, bo wtedy wydają mi się te opowieści zbyt krótkie, ale gdy są dobrze napisane, to czemu by nie :)

   Usuń
 2. Historie napisane w ciekawy sposób, ciężko mi było się od nich oderwać :)Polecam także inne pozycje tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń