poniedziałek, 9 maja 2016

6. 'Ross Poldark"

Tytuł: "Ross Poldark"
Autor: Winston Graham
Liczba stron: 463
Wydawnictwo: Czarna Owca„Ross Poldark” to pierwsza część powieści Winstona Grahama, która przenosi nas w czasy XVIII wiecznej Anglii. Autor opisuje dzieje rodu Poldarków na tle ubóstwa i nędzy panującej wśród społeczeństwa tamtego okresu. Saga ta stała się kanwą serialu „Poldark- Wichry losu”, wyemitowanego przez TVP1. Jest to książka, która już od samego początku zafascynowała mnie swoją historią.

Winston Graham to autor 40 powieści, przetłumaczonych na wiele języków. Był on członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego oraz Zdobywcą Orderu Imperium Brytyjskiego. Zmarł w 2003 r.

Głównym bohaterem powieści jest Ross Poldark, który po krwawej wojnie w Ameryce wraca do swojej rodzinnej posiadłości w Wielkiej Brytanii. Spotkanie z bliskimi ma jednak gorzki smak. Po przybyciu w rodzinne strony, Ross dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje, a rodzinny majątek popadł w ruinę. Dodatkowo przytłacza go wiadomość o nadchodzącym ślubie ukochanej Elizabeth z jego bogatym kuzynem Francisem. Kapitan Poldark jednak się nie poddaje i stara się poukładać swoje życie na nowo. Próbuje odbudować swój rodzinny majątek pracą własnych rąk. Początkowo pomagają mu w tym jego leniwi służący: Prudie i Jud Paynter. Ross początkowo próbuje odzyskać ukochaną Elizabeth. Jego życie ulega zmianie, gdy na jego drodze staje Demelza- uboga, wiejska dziewczyna.

Ross już od samego początku wzbudza moją sympatię i podziw. Jest on niezwykle odważnym i ambitnym człowiekiem. Nie poddaje się, mimo, że jego majątek popadł w ruinę i traci miłość swojego życia. Dba o losy ludzi, którzy zamieszkują jego posiadłość. Stara się im pomagać w każdej sytuacji. Na moje uznanie zasługuje także jego decyzja o poślubieniu Demelzy- ubogiej dziewczyny ze wsi. W tamtych czasach małżeństwo takie uznawano za mezalians. Jednak Ross nie przejmuje się opinią innych ludzi. 

Podobała mi się także postać Demelzy- dziewczyny uratowanej na jarmarku przez młodego Poldarka. Jest ona kobietą mądrą i rozsądną, pomimo tak niskiego pochodzenia. Potrafi się ona odnaleźć w każdej sytuacji. Kocha Rossa całym sercem. Swoim postępowaniem zjednuje sobie sympatię i przyjaźń wielu ludzi.

Na krytykę natomiast zasługuje Francis- syn Charlsa i dziedzic rodu Poldarków. Jest on człowiekiem lekkomyślnym, niezrównoważonym emocjonalnie i uzależnionym od hazardu. Przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie traci cały swój majątek. Nie potrafi zadbać o młodą żonę i malutkiego synka. 

W powieści na tle losów rodu Poldarków ukazana została bieda i ubóstwo, z którą borykało się społeczeństwo XVIII wiecznej Anglii. Przedstawione zostały podupadające kopalnie oraz majątki właścicieli ziemskich. Gospodarka zdominowana była przez jedną kompanię, która wpływała na cenę rudy miedzi. Podkreślone zostały nierówności społeczne miedzy poszczególnymi warstwami społeczeństwa.

Język powieści jest prosty i zrozumiały. Akcja książki dynamiczna i wartka. Przykuwa ona do siebie czytelnika, intryguje, a zarazem rozbudza w nim coraz większą ciekawość. Ciężko się od niej oderwać. Fascynuje swoją fabułą. Mam nadzieją, że niedługo ukaże się kolejna część tej powieści. Czekam z niecierpliwością.
          

6 komentarzy:

 1. "Poldark" to przyjemna i lekka lektura. Spodobała mi się na tyle, że "Demelzę" zamówiłam, gdy tylko znalazła się w przedsprzedażny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z Tobą w 100% :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki, gdy jest opisane świat Anglii, albo jakaś saga rodzinna :) Bardzo ciekawa recenzja, zachęcająca do przeczytania tej pozycji ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam :) mnie urzekł na początku serial, a później sięgnęłam po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie moje klimaty niestety :/ Ale mimo wszystko nawet zachęciłaś mnie do tej książki swoją recenzją :D

  OdpowiedzUsuń