poniedziałek, 4 lipca 2016

11. "Jak powietrze" [Przedpremierowo]

Autor: Agata Czykierda- Grabowska
Tytuł: „Jak powietrze”
Ilość stron: 479
Wydawnictwo: OMG books/ Znak
Ostatnio miałam okazję przeczytać powieść „Jak powietrze” Agaty Czykierda- Grabowskiej. Książka ta zachwyciła mnie już od pierwszych stron i zawładnęła moim sercem. Po prostu nie mogłam się od niej oderwać. Przeczytałam ją jednym tchem.

Główną bohaterką powieści jest Oliwia. Z pozoru mogłoby się wydawać, że dziewczyna ma doskonałe i szczęśliwe życie. Posiada przystojnego chłopaka o imieniu Szymon, świetne studia, a większość swojego czasu spędza na imprezach w warszawskich klubach. Jednak jedno zdarzenie zmienia jej dotychczasowe życie na zawsze.

Oliwię i Dominika połączył przypadek. Tych dwoje spotyka się w niezbyt im sprzyjających warunkach. Chłopak zostaje potrącony przez śpieszącą na spotkanie z ukochanym dziewczynę, na przejściu na pasach. Konsekwencje tego wypadku są ogromne: złamana noga Dominika, wyrzuty sumienia Oliwii oraz Hania i Kacper, którzy w wyniku wypadku zostają na jakiś czas pozbawieni opieki. Jak potoczą się dalsze losy Dominika? Czy miłość potrafi zwyciężyć wszystkie przeciwności losu? Tego można dowiedzieć się sięgając po tę powieść.

Jest to piękna historia o miłości, która połączyła dwoje ludzi z zupełnie innych światów. Ona bogata córka lekarza, mieszkająca w pięknym domu na warszawskim Żoliborzu, on- biedny chłopak, opiekujący się młodszym rodzeństwem i zamieszkujący na warszawskiej Pradze w skromnie urządzonym mieszkaniu. Z pozoru mogłoby się wydawać, że przed tym dwojgiem nie ma wspólnej przyszłości. Z czasem okazuje się jednak, że oboje nie potrafią bez siebie żyć. Są dla siebie jak powietrze, którym oddychają. Pragną spędzać ze sobą jak najwięcej czasu.

Bohaterowie powieści już od samego początku zdobyli moją sympatię. Oliwia okazuje się być osobą niezwykle ciepłą i troskliwą. Nie budzi wątpliwości fakt, że głębokim uczuciem darzy ona Dominika i jego rodzeństwo. Uwielbia z nimi spędzać wolny czas. Jest całym sercem oddana Dominikowi, Hani i Kacprowi. Swoją obecnością przynosi im radość i szczęście, których do tej pory w ich życiu brakowało.

„Oliwia pragnęła mu wszystko ofiarować, ale on musiał  sam tego chcieć. Musiał jej zaufać.”

Natomiast Dominik to chłopak po przejściach i z wieloma problemami. Nie potrafi on zaufać nikomu. Chce być niewidoczny dla otoczenia. Pragnie, aby inni traktowali go jak powietrze. Jest doskonałym bratem i opiekunem dla swojego rodzeństwa. Hania i Kacper są dla niego wszystkim. Tak naprawdę nie potrafi on uwierzyć w swoje szczęście i miłość do Oliwii. Ciągle w jego głowie pojawiają się jakieś wątpliwości. Nie można zaprzeczyć, że Oliwia jest dla niego całym światem:

„Ona była jego lekarstwem na samotność  i straszne wspomnienia. W niej miał przyjaciółkę i powierniczkę. Jej ofiarował całego siebie i wszystko, co miał. Jej pozwolił wejść do swojej małej rodziny. Wybrał ją.”

Moją sympatię wzbudza także rodzeństwo Dominika. Rzadko można spotkać tak grzeczne i posłuszne dzieci. Hania i Kacper potrafią cieszyć się z małych rzeczy, które dla innych dzieci stanowią jeden z elementów codzienności.

Autorka funduje czytelnikowi szeroki wachlarz emocji. „Jak powietrze” wywołuje u czytającego wzruszenie, radość, współczucie, niepewność czy smutek. Czytając tę książkę śmiałam się i płakałam razem z bohaterami.

Jest to historia, którą mogłoby napisać samo życie. Tak naprawdę miłość i uczucia nie zawsze idą w parze ze szczęściem. Często młodzi ludzie borykają się z wieloma problemami. Z pozoru mogłoby się wydawać, że miłość tych dwoje jest skazana na porażkę. Jednak ja już od samego początku kibicowałam im z całego serca.

Fabuła powieści jest ciekawa i dynamiczna. Kolejne zdarzenia budzą w czytelniku coraz większą ciekawość. Przyczyniają się do tego również tajemnice, które skrywają bohaterowie. Historia Oliwii i Dominika ukazana została w sposób niezwykle realistyczny.

Jest to książka o której długo nie zapomnę. To cudowna opowieść o ludziach z dwóch różnych światów, których połączyła miłość. Wywołała ona we mnie mnóstwo emocji. Czytając ją niezwykle się wzruszyłam. Książka godna polecenia.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce i wydawnictwu OMG books/ Znak :)

Zapraszam także na wydarzenie związane z premierą książki https://www.facebook.com/events/284600618553303/


4 komentarze:

 1. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę, zaciekawiła mnie swoim opisem i czytałam wiele pozytywnych recenzji, mam nadzieję, że mi się uda ;)
  Zapraszam do siebie ;)
  http://timeofbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Gorąco polecam tę powieść :) Cudowna książka <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio tak wiele osób zachwyca się tą powieścią, że wydaje mi się, iż grzechem byłoby nie sięgnąć po nią. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę :) Polecam :)

  OdpowiedzUsuń