poniedziałek, 11 lipca 2016

12. "Miasto krwi"Autor: Kamil Dziadkiewicz
Tytuł: „Miasto krwi”
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: 336Sięgając po debiutancką powieść Kamila Dziadkiewicza „Miasto krwi” początkowo zastanawiałam się, czy aby na pewno jest to powieść dla mnie, czy przypadnie mi ona do gustu. Moje obawy okazały się jednak bezpodstawne.

Autor w swojej powieści przenosi czytelnika do XVII- wiecznego miasta o nazwie Hyruf. Są to czasy krwawych wojen religijnych. Głównym bohaterem powieści jest Mulgih Thadur, który z powodu kalectwa oraz swojej brzydoty jest poniżany i maltretowany przez ojca. Ojciec stosuje przemoc także wobec jego matki, która bardzo często staje w obronie syna. Po jednej z takich akcji bohater postanawia popełnić okrutne morderstwo i pozoruje samobójstwo ojca. W trakcie popełniania tego czynu nie jest jednak sam. Obserwuje go człowiek Garlona, bardzo ważnej osoby, charakterystycznej dla świata przestępczego. Muligh chcąc chronić swoją rodzinę jest zmuszony przejść na jego stronę. Powierzone mu zadania wykonuje sprawnie, odznaczając się sprytem i odwagą. Z czasem przechodzi on na stronę tych, z którymi wcześniej walczył, a więc staje po stronie zakłamanych duchownych, reformatorów oraz przeciwników Kościoła.

W trakcie czytania powieści Muligh zdobył moją sympatię. Jawi się on jako osoba konsekwentna, która zmierza do postawionego celu. Odznacza się sprytem, odwagą i rozsądkiem. Jest postacią dynamiczną, której cechy poznajemy wraz z rozwojem akcji powieści. Jego niektóre czyny można tłumaczyć przez pryzmat tego, że był bity i maltretowany przez ojca jako dziecko.

W powieści można znaleźć też wiele innych ciekawych postaci, jak choćby postać Silli- prostytutki oraz matki Guioura. Każdy z bohaterów powieści jest doskonale wykreowany przez autora pod względem przeżyć, czy cech charakteru. Bardzo łatwo można dowiedzieć się kto jest kim w powieści oraz jaką rolę odgrywa. Każda z postaci w jakiś sposób wpływa na akcję powieści.

Akcja powieści jest wartka i dynamiczna. Czytelnik nie ma tutaj czasu na nudę. Fabuła książki jest spójna i logiczna. Kolejne wydarzenia wynikają z poprzednich. Ważnym plusem powieści jest brak obszernych i rozległych opisów. Autor skupia się wyłącznie na miejscu, w którym toczy się akcja powieści.

Myślę, że jest to książka warta polecenia. Za możliwość jej przeczytania dziękuję autorowi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz