środa, 27 lipca 2016

16. "52 kolory życia"Autor: Magdalena Kozioł
Tytuł: „52 kolory życia” , Tom I
Wydawnictwo: Pociąg do natury
Ilość stron: 98Książka „52 kolory życia” jest spełnionym marzeniem autorki, o czym świadczą jej słowa:

Jeżeli czegoś bardzo pragniemy, to cały wszechświat sprzysięga się, żebyśmy mogli spełnić nasze marzenia. Paulo Coelho tak kiedyś powiedział i miał rację. Wzięłam sobie któregoś dnia jego słowa do serca i postanowiłam podążać za marzeniem o napisaniu pierwszej w swoim życiu książki.”
               http://pociagdonatury.com/ksiazki/424-52-kolory-zycia-tom-i.html

Już od samego początku zainteresował mnie tytuł powieści- „52 kolory życia”. Sięgając po tę książkę zastanawiałam się,  w jaki sposób autorka chce przedstawić te 52 kolory. Jak wiemy tęcza ma ich tylko 12. Każdy rozdział książki- tydzień poprzedzony jest tytułem, który nosi nazwę innej barwy. W I tomie można znaleźć następujące kolory: biały, pomarańczowy, niebieski, zielony i różowy.  Każdy z nich wpleciony jest w poszczególne części powieści, np.

„Sally wpatrywała się w niebo. A ono było niezwykłe w tym dniu- czyste jak łza. Nie znajdowała się na nim ani jedna chmura. Tylko błękit. Niebieski, delikatny, spokojny, łagodny, dobry kolor.”

W książce zostały przedstawione dwie zupełnie różne historie, które w pewnym momencie się krzyżują. Pierwsza przedstawia idealną miłość Sally i Tomasza, którzy wkraczają w okres narzeczeństwa. Kochają się tak mocno, że mogłoby się wydawać, że nic nie jest w stanie stanąć na ich wspólnej drodze do szczęścia. Natomiast druga historia opowiada o losach Anety i Jacka oraz ich małego synka Stasia. Oboje stopniowo coraz bardziej się od siebie oddalają, poświęcają sobie niewiele czasu. Tak naprawdę ich związek stopniowo się rozpada. Obie opowieści pod koniec pierwszego tomu zaczynają się ze sobą łączyć.

„Spotkali się zupełnie przypadkowo na plaży o poranku, a ponoć w życiu nie ma przypadków. Być może dopiero zaczynała się opowieść o nich. Ciekawsza, niż te zza siedmiu gór i lasów.”

W I tomie akcja powieści dopiero się rozkręca. Autorka z pewnością potrafi zainteresować czytelnika. W części tej poznajemy głównych bohaterów powieści, ich uczucia, emocje oraz życie, jakie wiodą. Możemy dowiedzieć się o nich wielu ciekawych informacji.

W książce występuje dużo barwnych i obszernych opisów, które pobudzają wyobraźnię czytelnika. Wszystko opisane jest bardzo precyzyjnie, szczegółowo  i dokładnie. Można w nich znaleźć wiele porównań i ciekawych określeń, np.

„Sally patrzyła teraz na ogród. Był zastygły w bezruchu tak jak ona. Zima panoszyła się i pokazała swoje najprawdziwsze oblicze. Przed domem drzewa zostały ogołocone z liści. Kilka brzóz, dawno temu, zasadził dziadek Sally. Tak, jak i poczciwą lipę, która w upalne, letnie dni dawała cień i wytchnienie od słonecznych promieni. Wokół domu znajdowały się jeszcze dwa dęby i cztery kasztany. To były bardzo stare i wysokie drzewa. Sally został również w spadku owocowy sad. Składały się na niego grusze, śliwki i jabłonki. Sally nazywała go tajemniczym ogrodem ze względu na różnorodność i ogromną gamę kolorów, która w nim występowała.”

Język powieści jest wyszukany i poprawny pod względem gramatycznym. Książka wymaga jednak niewielkiej korekty, o czym świadczą np. liczne powtórzenia.

Czytając powieść można dostrzec niezwykłą wrażliwość autorki na piękno przyrody i otaczający nas świat. Występuje tutaj także mnóstwo pięknych słów dotyczących życia, np.

„W życiu zdarzają się takie sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, nie planujemy ich, nie myślimy o nich, a jednak pojawiają się i często potrafią zmienić wszystko, co do tej pory uważaliśmy za pewnik.”

Powieść czyta się lekko i przyjemnie. Myślę, że jest to książka godna polecenia.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce. Dziękuję również za próbki kosmetyków, pochodzące ze sklepu autorki „Pociąg do natury”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz