piątek, 5 sierpnia 2016

20. "Lida"Autor: Aleksander Jurewicz
Tytuł: „Lida”
Wydawnictwo: Latarnia
Ilość stron: 118
„Lida” Aleksandra Jurewicza to zbiór wspomnień z okresu dzieciństwa, przedstawionych z punktu widzenia 5- letniego dziecka. Jest to piękna opowieść o stracie i tęsknocie małego chłopca, ukazująca jego przeżycia i emocje.

Lida to miejscowość, która obecnie znajduje się na Białorusi. Kiedyś znajdowała się ona w granicach Polski.

W książce przedstawione zostały przygotowania rodziny małego Alika do wyjazdu do Polski. Podróż ta jest wynikiem trwającej wówczas repatriacji. Dla dziecka Polska jest miejscem nieznanym, do którego wybiera się ono z wielką niechęcią. Pragnie zostać tam, gdzie się wychowało i gdzie mieszkają jego dziadkowie, w miejscu, które zna i kocha. Nie potrafi się pogodzić ze zbliżającym się wyjazdem.

Całość przygotowań do podróży obserwujemy oczami dziecka. Poznajemy jego przeżycia i emocje. Towarzyszy mu nastrój smutku, zadumy i nostalgii. Po przyjeździe do Polski Alik nie potrafi odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości. Czuje się samotny i nie rozumie dlaczego inne dzieci nie chcą się z nim bawić i nazywają go „kacapem”. Po wielu latach ten mały chłopiec, już jako dorosły mężczyzna ponownie zawita w rodzinne strony. Szybko zauważy, że wielkość rodzinnego podwórka uległa zmianie. Zdarzenie to pokazuje jak „kraina dzieciństwa” wpisała się w pamięć małego wtedy dziecka.

Książka posiada elementy prozy, poezji oraz listy, pisane przez babcię. Dominuje tutaj nastrój smutku i nostalgii.

„Lida” została uhonorowana nagrodą Czesława Miłosza w 1991 r.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Latarnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz