czwartek, 1 września 2016

33. "Idealna"

Autor: Magda Stachula
Tytuł: „Idealna”
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 392


Ostatnio miałam okazję przeczytać powieść „Idealna” Magdy Stachuli. Jest ona debiutem literackim autorki. Książka przedstawia historię 35- letniej Anity- kobiety, która od jakiegoś czasu bezskutecznie pragnie zajść w ciążę. Wszystkie jej próby kończą się fiaskiem. W kosmetyczce przybywa coraz więcej testów ciążowych, a efekt wciąż ten sam. Sytuacja ta powoduje, że główna bohaterka większość czasu spędza w domu. Kryzys w jej małżeństwie z Adamem pogłębia się z dnia na dzień coraz bardziej. Oboje nie potrafią ze sobą rozmawiać, przebywać w swoim towarzystwie, oboje wzajemnie się tylko i wyłącznie tolerują. 

Kobieta cały swój wolny czas spędza podglądając ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. Jej wybór pada na jeden z praskich pociągów. To sprawia, że choć na chwilę może się ona oderwać od szarej i smutnej rzeczywistości oraz zapomnieć o upragnionym dziecku. To jednak nie wszystko. Pewnego dnia w szafie znajduje sukienkę, której nie kupiła… Następnie czerwoną szminkę, która z pewnością nie należy do niej... W jej domu ma miejsce wiele niepokojących zdarzeń. Ktoś wie o niej więcej niż ona mogłaby się spodziewać i powoli realizuje swój idealny plan. 

„Idealna” to świetny thriller psychologiczny, który czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Czytając stajemy się częścią świata głównych bohaterów. Razem z nimi stopniowo odkrywamy wszystkie tajemnice. 

Po prostu nie byłam w stanie oderwać się od książki. Nie odłożyłam jej na półkę dopóki nie przeczytałam ostatniej strony tej fascynującej opowieści. Czytałam ją z wielkim zainteresowaniem. 

Autorka funduje czytelnikowi szeroki wachlarz emocji, stwarzając nastrój napięcia i niepewności. Pozwala zagłębić się w myśli, przeżycia i emocje głównych bohaterów. Czytając, stajemy się świadkami realizacji idealnie zaplanowanej zemsty. Odczuwamy niepokój, dezorientację, załamanie i smutek, które towarzyszą postaciom. 

Powieść pisana jest z perspektywy kilku osób: Anity, Adama, Marty i Eryka. Dzięki temu zabiegowi możemy ich doskonale poznać i zrozumieć postępowanie każdego z nich. Z wyprzedzeniem dowiadujemy się o następnym ruchu danego bohatera.

Fajnym pomysłem jest także motyw praskiego pociągu, obserwowanego przez kamery miejskiego monitoringu. Opisana sytuacja uświadamia nam, że zawsze znajdzie się ktoś, kto nas obserwuje, kto śledzi każdy nasz ruch, a my nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Fabuła powieści jest doskonale dopracowana. Występuje tu wiele zaskakujących zwrotów akcji. Czytelnik nie ma ani odrobiny czasu na nudę. Autorka w umiejętny sposób buduje nastrój napięcia i niepewności.  Do samego końca nie byłam pewna jak zakończy się ta historia. 

Po przeczytaniu ostatniego rozdziału odczułam pewien niedosyt. Z chęcią poznałabym dalsze losy Anity i Adama. Chciałabym dowiedzieć jak dalej potoczyłoby się śledztwo i życie Eryka. 

Podsumowując jeszcze raz chcę podkreślić, że jest to wspaniały debiut literacki autorki. Nie jestem w stanie dostrzec w nim żadnego zbędnego elementu. Z niecierpliwością czekam na kolejne powieści autorki.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz