piątek, 30 września 2016

38. "Dziecko wspomnień" [Przedpremierowo]Autor: Steena Holmes
Tytuł: „Dziecko wspomnień”
Wydawnictwo Kobiece
Ilość stron: 239
„Dziecko wspomnień’ Steeny Holmes to niezwykle piękna, a zarazem urzekająca opowieść o niespełnionym macierzyństwie, stracie i cierpieniu, które wielokrotnie towarzyszą nam w życiu. Powieść jest pełna emocji i wzrusza czytelnika do łez.

Książka przedstawia historię Diany, kobiety po 30, która razem z mężem Brianem poświęciła swoje życie pracy i karierze. Oboje pną się po kolejnych szczeblach awansu zawodowego. Kiedy Brian dowiaduje się, że żona jest w ciąży, wręcz szaleje ze szczęścia, w przeciwieństwie do żony, która sceptycznie podchodzi do tego faktu. Jej zachowanie wynika z mrocznej przeszłości, tragedii, która miała miejsce w jej rodzinie wiele lat temu, gdy ona była dzieckiem. Kiedy kobieta jest już w zaawansowanej ciąży, jej mąż uzyskuje kolejną propozycję awansu. Wiąże się on jednak z wyjazdem za granicę, co w tej sytuacji stanowi kłopot.

Po roku od tych wydarzeń, Diana jest już szczęśliwą mamą Grace. Macierzyństwo pochłania ją do reszty. Nie potrafi ona opuścić córeczki na dłuższy okres czasu, panicznie się o nią bojąc. 

„Nie miałam pojęcia, że narodziny córeczki tak bardzo mnie zmienią. Nikt nie przygotował mnie na burzę emocji i niepewności.”

Do tego, do tej pory Brian nie wrócił z Londynu i nie daje żadnych oznak życia. Nie pisze, nie telefonuje. Kobieta jest pewna, że ukochany do niej wróci. Wokół niej dzieją się rzeczy, z których ona nie zdaje sobie sprawy. Nie wszystko jest tak, jak jej się wydaje.

Powieść pisana jest z perspektywy głównych bohaterów- Diany i Briana. Przeplatają się tutaj zdarzenia z przeszłości oraz teraźniejszości. Obserwujemy, jak życie tych dwojga zmienia się w ciągu roku.

Fabuła powieści jest ciekawa i pobudza wyobraźnię czytelnika. Występuje tutaj wiele zaskakujących zwrotów akcji. Bohaterowie są świetnie wykreowani przez autorkę. Są oni wyraziści pod względem towarzyszących im przeżyć, uczuć i emocji.

Książka porusza ważną problematykę, jaką jest niespełnione macierzyństwo i problem psychozy poporodowej. Początkowo mamy do czynienia z kobietą, która nie wyobraża sobie, że dla dziecka mogłaby zrezygnować ze swojej pracy i kariery. Jest ono dla niej problemem, z którym  nie potrafi sobie poradzić. Myśli nawet o aborcji. Jej nastawienie ulega zmianie wraz z upływem kolejnych miesięcy oraz stopniem zaawansowania ciąży. Z czasem jednak dziecko to staje się jej całym światem i pochłania ją do reszty.

Nie jest to z pewnością książka, którą czyta się lekko, łatwo i przyjemnie ze względu na problematykę, którą ona porusza. Powieść już od samego początku trzyma czytelnika w napięciu i niepewności, nie pozwalając nam domyślić się jej zakończenia. Wywołuje ona w nas wiele emocji.

„Dziecko wspomnień” to historia o wielkiej miłości matki do dziecka, a uczuciu temu nic nie jest w stanie dorównać. Opowieść ta jest pełna bólu, cierpienia i tęsknoty. Ukazuje powrót głównej bohaterki do rzeczywistości i jej stopniowe godzenie się z tym, co zafundowało jej życie i przewrotny los.

Myślę, że jest to książka warta polecenia, dlatego zachęcam Was do sięgnięcia po nią. Za możliwość jej przeczytania dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz