poniedziałek, 10 października 2016

42. "Gloria"

Autor: Monika Błądek
Tytuł: „Gloria”
Wydawnictwo: Akurat
Ilość stron: 480„Gloria” Moniki Błądek to niezwykle oryginalna i ciekawa powieść, przedstawiająca   mroczną i niepokojącą wizję świata. Jest rok 2035. Gloria, która 10 lat wcześniej straciła w niewyjaśnionych okolicznościach rodziców, mieszka razem z ciotką Hanną w Paryżu. Tutaj poznaje starszego od siebie Asłana Zuradowa. Chłopak budzi w niej wiele emocji. To on pomaga jej przetrwać w kraju pełnym konfliktów i niebezpieczeństw. Staje się nie tylko jej opiekunem, ale i przyjacielem.

Równolegle na planecie Trion, Trojlo Oril zostaje skazany na likwidację za swoje uczynki. Może on uniknąć kary, jeśli podda się resocjalizacji. W tym celu zostaje zesłany na ziemię. Tutaj może załatwiać sprawy wyłącznie pokojowymi metodami. Musi się jednak wystrzegać przemocy.

„Gloria” to powieść, która pozwala nam się oderwać od szarej i nudnej rzeczywistości i przenosi czytelnika w nie tak całkiem odległą nam przyszłość. Większość z nas zastanawia się, jak będzie wyglądać nasze życie, świat za kilka czy kilkadziesiąt lat. Autorka w sposób niezwykle realistyczny ukazuje katastroficzną wizję Europy. Wszędzie panuje chaos. Każde z państw dba wyłącznie o własne interesy. Do tego Ukraina nie istnieje, a Polskę od Rosji oddziela niewielki pas zniszczonej ziemi. Dzieci w szkołach uczą się metod walki oraz przetrwania w trudnych i ciężkich warunkach. Występuje brak tolerancji w stosunku do innych narodowości. Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację polityczną, obraz ten staje się jeszcze bardziej realistyczny.

W książce opisane zostały dwa światy: świat realny, czyli ten w którym my żyjemy oraz planeta Trion, z której pochodzi Trojlo Oril. Autorka w umiejętny sposób łączy elementy realistyczne z elementami science fiction. Przedstawia Europę targaną konfliktami, wojnami, pełną chaosu i wielu niebezpieczeństw. Akcentuje uczucia, i emocje głównej bohaterki, ukazując wątek miłosny. Do tego opisuje niezwykłe stworzenia z Planety Trion, takie jak: grzywry, Trojlo Oril, czy Truth.

Akcja powieści jest wartka, dynamiczna, występuje tu wiele zaskakujących zwrotów akcji. Język jest barwny, plastyczny, pobudza wyobraźnię czytelnika. W książce występuje wiele ciekawych dialogów. Bohaterowie są świetnie wykreowani przez autorkę. Są oni niezwykle wyraziści i szybko przykuwają uwagę czytelnika.

Dużą sympatią obdarzyłam Glorię- 17 letnią dziewczynę, którą dorośli traktują jak dziecko, nie informując jej o istotnych dla niej sprawach. Jest ona osobą sprytną i potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji. Jest uparta i zawsze stara się osiągnąć zamierzony cel. Dużo miejsca w jej głowie zajmują myśli dotyczące miłości i tego „pierwszego razu”.

Każda z nas chciałaby mieć takich ochroniarzy jak Asłan, Igor, czy Memed. Przystojni, odważni, opiekuńczy…

Ciekawą postacią jest też Trojlo Oril, stworzenie pochodzące z planety Trion. Potrafi on wniknąć w ludzki umysł, poznać nasze myśli i oczekiwania. Na ziemi może się posługiwać jedynie pokojowymi metodami. Z pewnością jest to bohater, który intryguje i rozbudza ciekawość czytelnika.

Książka podzielona jest na 3 części. Każda z nich nosi odrębny tytuł: Podróż, Szkoła Przetrwania oraz Spalona ziemia. Akcja każdej z nich toczy się w zupełnie innym miejscu.

Podsumowując myślę, że jest to książka warta polecenia. Z niecierpliwością czekam na jej kolejną część. Za możliwość jej przeczytania dziękuję Wydawnictwu Akurat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz