czwartek, 27 października 2016

50. "Czarownica z doliny"Autor: Stephanie Laurens
Tytuł: „Czarownica z doliny”
Wydawnictwo: BIS
Ilość stron: 456

  
„Wybrał ją sobie w chwili, kiedy po raz pierwszy objął ją ramionami, w świetle księżyca, blisko grobu matki, ale nie był jeszcze na tyle oczarowany, by przyznać to nawet przed samym sobą. Jego czarodziejka miała dość magicznej mocy, by później go do tego przekonać.”

„Czarownica z doliny” Stephanie Laurens to niezwykle ciekawa powieść, która przenosi nas w świat XIX wiecznej Szkocji, dam, lordów, romansów i intryg. To historia pełna namiętności, która pokazuje, że przed prawdziwą miłością nie da się uciec. Zainteresowanie budzi już sam tytuł książki. Do tego śliczna okładka, która zachęca do sięgnięcia po nią.

Powieść przedstawia historię Catriony-  młodej, pięknej i pewnej siebie kobiety, która po śmierci rodziców odziedziczyła wielką posiadłość w dolinie. Od kilku lat rządzi ona tym miejscem samodzielnie, dbając o jego mieszkańców oraz ich potrzeby. Żyje zgodnie z naturą oraz wolę bogini Lady. Wszystko jednak ulega zmianie po śmierci wuja Seamusa, jej prawnego opiekuna. Wtedy to dziewczyna zostaje wezwana na odczyt testamentu. Tam to niespodziewanie na jej drodze staje Richard Cynster- przystojny, arogancki i pociągający mężczyzna. Zdaje się on ignorować docinki młodej czarownicy i nie odczuwa w jej obecności strachu, który budzi ona u innych. Postanowienia testamentu stają się zaskakujące dla wszystkich, a dumna kobieta nie ma zamiaru wypełnić woli wuja. Jak potoczą się jej dalsze losy? Czy uda jej się podążyć za wolą bogini Lady?

„Czarownica z doliny” to książka, która pozwala nam  oderwać się od szarej i nudnej rzeczywistości, przenosząc czytelnika w świat XIX wiecznej Szkocji, pełen dam, romansów, namiętności, intryg i wielu ciekawych konwenansów. Poznajemy życie mieszkańców doliny, ich codzienne obowiązki oraz wzajemne relacje. Obserwujemy jak wielkim szacunkiem i oddaniem darzą oni swoją panią.

Książkę czyta się lekko szybko i przyjemnie. Fabuła jest ciekawa, co sprawia, że przykuwa ona uwagę i zainteresowanie czytelnika. Bohaterowie są dobrze wykreowani przez autorkę. Są to postacie, które intrygują oraz niejednokrotnie irytują czytelnika. Budzą również sympatię. 

Catriona jest osobą niezwykle dumną, odważną, ambitną i niezależną. Z wielkim oddaniem dba o swój majątek oraz jego mieszkańców. Zawsze stara się podążać za wolą bogini Lady. Natomiast Richard Cynster to znudzony balami lord, który jest silnym i władczym mężczyzną. Dla miłości jest gotów jednak do wielu poświęceń. Oboje wzajemnie się przyciągają, a zarazem odpychają.  Czy mają oni jednak szansę na wspólną przyszłość?

Opisy przedstawione w książce są barwne, plastyczne, pobudzają wyobraźnię. Są one niezwykle realistyczne. 

Jak dla mnie minusem powieści jest zbyt wolno rozwijająca się akcja. Brakowało mi tutaj nagłych zwrotów, które wywołałyby większe emocje u czytelnika.

Podsumowując myślę, że jest to książka godna polecenia. Jeśli chcecie przenieść się w świat XIX wiecznej Szkocji, poznać dolinę, jej mieszkańców oraz młodą czarownicę, gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tę powieść. 

Za możliwość jej przeczytania dziękuję Wydawnictwu BIS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz