sobota, 5 listopada 2016

53. "Melanżeria"Autor: Anna Klara Majewska
Tytuł: „Melanżeria”
Wydawnictwo: Wielka Litera
Ilość stron: 256

„Melanżeria” Anny Klary Majewskiej to niezwykle oryginalna oraz słodko- gorzka opowieść o niespełnionych marzeniach, dążeniu do ich realizacji, życiu chwilą oraz przyjaźni, która potrafi przetrwać długi okres czasu.

Mamy lata 90, w Warszawie dochodzi do spotkania trójki młodych ludzi, których przyjaźń połączy na wiele kolejnych lat. Iza to dziewczyna, która pragnie wyrwać się ze swojego rodzinnego miasta oraz wieść życie na odpowiednim poziomie. W przyszłości chciałaby zostać lekarzem. Anita to piękna kobieta, która ma wszystko czego zapragnie. Jeśli czegoś nie ma, to szybko potrafi to zdobyć. Zaś Tomek, po latach spędzonych we Włoszech powraca do Warszawy. Tutaj żyje z dnia na dzień, nie mając konkretnego planu na życie. Poznaje coraz to nowych kochanków, imprezując w luksusowych, nocnych klubach. Każde z tej trójki żyje chwilą, nie martwiąc się o swoją przyszłość. Liczy się dla nich dobra zabawa, a życie traktują jak wygraną na loterii. Tak jest przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Jednak pewnego dnia, jedno zdarzenie uświadamia im, że nie jest wcale tak kolorowo, jak im się wydawało.

„Melanżeria” to powieść, którą czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Historia głównych bohaterów wciąga w swój świat czytelnika i ukazuje nam, jak kruche jest nasze życie i jak łatwo jest je zniszczyć, podejmując niewłaściwe wybory. Nie mając planów na siebie, nie jesteśmy w stanie wiele osiągnąć. Zawsze ponosimy konsekwencje swoich decyzji. 

W książce autorka porusza kilka ważnych problemów. Wśród nich problem homoseksualizmu oraz jego akceptacji przez otoczenie, a także kwestię chorób, takich jak HIV. Ponadto uświadamia nam, że żyjąc we własnym, zamkniętym świecie, trudno jest nam zaakceptować odmienność innych ludzi. Przykładem jest tutaj Maurice- czarnoskóry mężczyzna, którego główna bohaterka boi się przedstawić swojej konserwatywnej matce. 

Fabuła jest ciekawa, akcja wartka i dynamiczna. Zdarzenia opisane w książce przeplatają się z smsowymi wiadomościami, wymienianymi między Izą, a Tomkiem. Krótkie rozdziały sprawiają, że powieść czyta się szybko i przyjemnie. Bohaterowie są świetnie wykreowani przez autorkę. Potrafią oni zaintrygować czytelnika. To zwykli ludzie, posiadający własne plany, marzenia, które później ulegają zderzeniu z rzeczywistością. Są nieco lekkomyślni i nieodpowiedzialni. Na uwagę zasługuje także ich przyjaźń. Starają się wspierać w każdej sytuacji, jednak nie zawsze im to wychodzi. Zakończenie jest dosyć przewidywalne i niezbyt zaskakujące. Domyśliłam się go już w połowie książki. 

Podsumowując „Melanżeria” to opowieść o sile przyjaźni, o ulotności chwili oraz o konsekwencjach własnych wyborów życiowych. Życie mamy tylko jedno, więc starajmy się je przeżyć jak najlepiej. Z pewnością jest to ciekawa i oryginalna książka, jednak myślę, że nie każdemu może ona przypaść do gustu. Pomimo to zachęcam Was do sięgnięcia po nią.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz