czwartek, 17 listopada 2016

56."Zapomniany żołnierz"Autor: Guy Sajer
Tytuł: „Zapomniany żołnierz”
Ilość stron: 493
Wydawnictwo: LatarniaOstatnio miała okazję przeczytać niezwykle ciekawy pamiętnik „Zapomniany żołnierz” autorstwa Guya Sayera. Był on młodym szeregowcem, który w 1942 roku wyruszył w szeregach Wermachtu na front wschodni. 

Powieść ta stanowi świetną relację ukazującą front rosyjski. Jest ona pełna grozy, realizmu oraz dramatyzmu. Ukazuje życie przeciętnego człowieka, wciągniętego w wir walki. To opowieść o człowieku, mającym swoje ideały, marzenia, które później zostają zweryfikowane przez okrucieństwo wojny.

Wojna jawi się w książce jako coś strasznego, brutalnego i wyniszczającego. Autor ukazuje życie niemieckich żołnierzy, warunki, w jakich przyszło im żyć oraz walczyć.

Opisy przedstawione w książce są barwne, plastyczne, realistyczne. Wszystkie zdarzenia opisane zostały w niezwykle autentyczny sposób. Wywołują one w czytelniku wiele emocji.

Przedstawione wspomnienia wydaja się osobiste, szczere i prawdziwe. Autor nie próbuje tutaj nikogo usprawiedliwiać. Czytając je czuje się lęk i strach, zagubionego, 17- letniego chłopca, którym był wówczas autor powieści. Wywołują one w czytelniku wiele emocji. 

Z pewnością jest to książka, która przypadnie do gustu miłośnikom historii, w szczególności II wojny światowej.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Latarnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz