czwartek, 24 listopada 2016

60. "Dziewczyna która przepadła"Autor: Katarzyna Misiołek
Tytuł; „Dziewczyna która przepadła”
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 464


„Dziewczyna która przepadła” Katarzyny Misiołek to niezwykle ciekawa powieść, która porusza ważną problematykę, jaką jest porwanie, zaginiecie, czy też odnalezienie się po latach w zupełnie nowej rzeczywistości. Ile razy w prasie, telewizji, czy Internecie pojawiają się informacje dotyczące zaginionych osób. Czy zastanawialiście się kiedyś co przeżywają ich rodziny, znajomi, co też odczuwają oni sami, gdzie się znajdują, co robią, czy wogóle żyją. 

„Dziewczyna która przepadła” stanowi kontynuację „Ostatniego roku”. Główną bohaterką jest Monika, która w sylwestrowy dzień, wybierając się na spotkanie z kochankiem, zostaje zwabiona, a następnie porwana przez niezrównoważonego psychicznie mężczyznę. Trafiając pod jego dach przeżywa piekło. Jest poniżana psychicznie i fizycznie, stanowi zabawkę w rekach oprawcy. Mija osiem lat i dziewczyna cudownym zbiegiem okoliczności, odzyskuje wolność. Jednak, gdy wraca do rodzinnego domu uświadamia sobie, że nic nie jest takie, jak tego oczekiwała. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości jest dla niej niezwykle trudne. Czy uda jej się odzyskać wewnętrzny spokój i poukładać życie na nowo? Czy odzyska ona kochającego męża i życie jakie posiadała wcześniej?

Książka podzielona jest na pięć części, które obrazują poszczególne etapy życia Moniki. Obserwujemy w jakich warunkach żyje ona w domu oprawcy, jak odzyskuje wolność, czy próbuje zacząć wszystko od nowa i pogodzić się z tym, czego doświadczyła przez ostatnich osiem lat. 

Powieść wywołuje w czytelniku wiele emocji. Czytając czułam strach, przerażenie, czy też bezsilność głównej bohaterki. Oczami wyobraźni widziałam miejsca, w których przetrzymywał ją jej oprawca. Po prostu nie mogłam zrozumieć, jak można wyrządzić tak okrutną krzywdę drugiej osobie.

Akcja powieści jest ciekawa, wartka i dynamiczna. Fabuła doskonale dopracowana. Język jest prosty, a styl autorki lekki, co sprawia, że pomimo trudnej problematyki książkę czyta się szybko i przyjemnie. Bohaterowie są doskonale wykreowani. Wszystkie wydarzenia opisane zostały z punktu widzenia Moniki. Dzięki temu lepiej poznajemy jej uczucia, przeżycia i emocje. Dostrzegamy jej lęk, strach, czy też bezradność. W świetny sposób ukazane zostały reakcje ludzi, którzy w głównej bohaterce rozpoznają ofiarę porwania. Bardzo często bywają oni wścibscy, ciekawscy i niedyskretni. 

Podsumowując „Dziewczyna która przepadła” to niezwykle poruszająca powieść, która uświadamia nam, jak wielką traumą jest porwanie. Daje nam do zrozumienia, że nie zawsze mamy wpływ na to, co dzieje się wokół nas. Wystarczy jedna chwila, aby nasze życie zmieniło się w nieodwracalny sposób. Piękna, zadbana i pewna siebie Monika, po 8 latach koszmaru, jaki przeżyła w domu psychopaty, nie jest już tą samą osobą, którą była kiedyś. Traumatyczne przeżycia odcisnęły na niej swój ślad.

Myślę, że jest to książka warta polecenia. Gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po nią. Za możliwość jej przeczytania dziękuję Wydawnictwu MUZA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz