poniedziałek, 28 listopada 2016

62. "Cień sułtana"

Autor: Maria Paszyńska
Tytuł; "Cień sułtana"
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 448


"Wspaniałe stulecie. Sułtanka Kosem" jest jednym moich ulubionym seriali telewizyjnym. Kiedy dowiedziałam się o książce Marii Paszyńskiej po prostu musiałam po nią sięgnąć. "Cień sułtana" to zachwycająca powieść, pełna intryg, zdrad, walki o władzę oraz pałacowych romansów.

Mamy 1566 rok, kiedy to Sułtan Sulejman Prawodawca, wyrusza na wojnę przeciwko Habsburgom, aby odnieść symboliczne zwycięstwo nad chrześcijańską Europą. Tutaj na jego drodze staje dzielny i niezwykle odważny książę- Nikola Subicz Żrinski. Jest on gotów bronić twierdzy Szigetvar do ostatniego tchu. W trakcie wyprawy, umiera Sułtan Sulejman, a wielki wezyr Mehmed Pasza dla dobra imperium Osmańskiego postanawia zataić ten fakt i umożliwić przejęcie władzy synowi Sulejmana- Selimowi. Czy jego plan okaże się skuteczny? Jak dalej potoczą się losy Imperium Osmańskiego?

"Cień sułtana" to fascynująca opowieść, która w doskonały sposób ukazuje świat Osmanów z punktu widzenia zdrad, intryg, czy podstępów. Tutaj każdy dąży do zdobycia władzy i jak największych wpływów. Bajo Pasza- niegdyś wesoły chłopiec, mający zostać mnichem, teraz wielki wezyr, decydujący o losach potężnego państwa. To właśnie on jest osobą, która może wpłynąć na wiele spraw, w tym na decyzje nieodpowiedzialnego i lekkomyślnego Selima. Pomimo, że sam został jako dziecko zmuszony do służby sułtanowi, pozostaje wierny władcy i imperium. Potrafi poskromić janczarów, którzy stanowią ważną siłę polityczną. To od nich zależy spokój i porządek w państwie.

Akcja powieści jest ciekawa, wartka i dynamiczna. Potrafi zainteresować czytelnika i wciągnąć w ten fascynujący świat. Nie mogłam oderwać się od książki do momentu przeczytania ostatniej strony. Język jest niezwykle barwny i plastyczny, pobudza wyobraźnię czytelnika. Fabuła jest doskonale dopracowana przez autorkę w każdym szczególe, a postacie świetnie wykreowane. 

Największą moją sympatię zdobyła Jelena- mała dziewczynka, córka księcia Szigetwaru- Nikola Subicz Żrinskiego. Jest ona, jak na swój wiek, osobą niezwykle mądrą i rozsądną. Odznacza się wielką odwagą i sprytem. Pomimo tragedii, jaka ją spotkała nie poddaje się i stara się odnaleźć w nowej sytuacji. Bardzo szybko przywiązuje się do ludzi. Jest wierna swoim ideałom. Wielokrotnie ratuje życie człowiekowi, który jest odpowiedzialny za śmierć jej rodziny.

Autorka w umiejętny sposób łączy w książce elementy fikcji z wydarzeniami historycznymi, w realistyczny sposób ukazując sytuację XVI wiecznego państwa Osmańskiego. Świetnym dopełnieniem powieści jest wielka i nieszczęśliwa miłość z gorącym romansem w tle. Czytając czułam atmosferę przepychu i potęgi Stambułu. Książka przenosi nas w miejsca niezwykłe, które kuszą swoim urokiem, a jednocześnie ostrzegają nas przed grożącym nam niebezpieczeństwem. W świecie tym każdy człowiek jest niewolnikiem sułtana. Nikt nie może się tutaj czuć wolny. Wolności tej nie daje także zajmowane stanowisko, czy piastowany urząd.

Podsumowując "Cień sułtana" to urzekająca opowieść o oddaniu, odwadze i wierności w  kraju przepełnionym zdradami i intrygami. To piękna historia o gorącym uczuciu, które zdarza się raz w życiu. Barwny styl autorki sprawia, że książkę czytałam z wielką przyjemnością. 

Gorąco polecam i zachęcam do sięgnięcia po tę powieść.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce. 

3 komentarze:

 1. Ta książka chodzi za mną od dawna, chętnie bym się z nią zapoznała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaprasam do mnie na book tour z tą książką :)
   https://www.facebook.com/ksiazkowyswiatmoniki/photos/a.293272234338262.1073741828.292851384380347/396654754000009/?type=3&theater

   Usuń