środa, 7 grudnia 2016

67. "Widmo grzechu"Autor: Anna Szafrańska
Tytuł: „Widmo grzechu”
Wydawnictwo: Lucky
Ilość stron: 336


„Widmo grzechu” Anna Szafrańskiej to niezwykle emocjonująca lektura, która przenosi nas w świat nastolatków oraz ich problemów. Pierwsza miłość, tajemnice rodzinne z przeszłości, idealna dziewczyna i zły chłopak są jej nieodłącznym elementem. To współczesna historia Romea i Julii, której akcja zamiast w Weronie, rozgrywa się we Wrocławiu. Dwie skłócone rodziny oraz miłość, która jest uczuciem tak wielkim, że jest w stanie pokonać wiele przeciwności losu.

Główną bohaterką jest Nela Augustyniak- idealna córka, siostra i przyjaciółka, wzorowa uczennica. Jest ona również przewodniczącą szkolnego samorządu oraz członkiem kółka teatralnego. Jej z pozoru poukładane życie ulega zmianie wraz z początkiem roku szkolnego. Wtedy to na jej drodze staje nieziemsko przystojny chłopak, który okazuje się być zupełnym jej przeciwieństwem. Od pierwszego wejrzenia między tym dwojgiem zaczyna iskrzyć. Jednak uczucie to staje się początkiem wielu problemów. Rodzina zabrania dziewczynie jakichkolwiek kontaktów z Kraszewskim. Do tego pojawiają się niewyjaśnione tajemnice z przeszłości, a Nelka nie jest do końca pewna komu może zaufać. Jak potoczą się jej dalsze losy? Czy miłość jest w stanie przezwyciężyć wszystko?

„Widmo grzechu” to powieść z gatunku New Adult, która ukazuje nam problemy nastolatków, wkraczających w dorosłych życie. Oboje w jakiś sposób zostali dotknięci tajemnicą z przeszłości. 

Nela wiedzie z pozoru idealne życie. Jednak tak naprawdę brakuje w nim swobody oraz samodzielnie podejmowanych decyzji. Zawsze stara się ona postępować zgodnie z wolą rodziców. Nie ma tutaj miejsca na spontaniczność. Ciągle wpisywana jest w schemat wzorowej uczennicy i córki.

Natomiast Kraszewski to typowy bad boy, niestosujący się do zasad, izolujący się od innych ludzi. W głębi duszy to jednak wrażliwy i dobry chłopak, skrzywdzony przez los. Swoim zachowaniem stara się on zwrócić na siebie uwagę innych osób.

Akcja powieści jest ciekawa, wartka i dynamiczna, wciąga czytelnika w swój świat już od pierwszych stron. Do tego interesujące, pełne humoru dialogi, w których niejednokrotnie można dostrzec nutkę złośliwości. Język jest prosty, co sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Bohaterowie to postacie, których nie sposób nie lubić. Od samego początku budzą sympatię czytelnika. Każdy z nas chciałby mieć taką przyjaciółkę jak Olga Chmielewska. Wierna, oddana, lojalna, zawsze służąca pomocą i potrafiąca dochować tajemnicy.

Elementem, który szczególnie mnie irytował w trakcie czytania jest wymyślony przez innych związek Neli i Marcela. Bardzo często w życiu ludzie starają się przypisać nam role, do których według nich pasujemy. Często staje się to źródłem wielu nieprzyjemności i nieporozumień. 

Podsumowując „Widmo grzechu” to świetna lektura, która choć na chwilę pozwala nam przenieść się w szkolny świat nastolatków, pierwszych miłości i problemów z nimi związanych. To nieprzewidywalna historia, która wywołuje w czytelniku wiele emocji. Jeśli więc chcecie poznać Nelkę i przystojnego Kraszewskiego gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tę powieść.

Za możliwość przeczytania książki dziękuje autorce oraz Wydawnictwu Lucky.

1 komentarz:

  1. Do tej książki podeszłam bardzo sceptycznie, a tu proszę... taki debiut! Jestem zachwycona Widmem grzechu i z niecierpliwością czekam na kolejny tom :) Być może lata młodzieńczych uniesień nadrabiam nieco później niż inni ^_^
    Pozdrawiam,
    www.the-books-in-the-rye.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń