wtorek, 27 grudnia 2016

75. "Sułtanka Kosem w haremie"- Księga I


Autor: Demet Altinyeleklioglu
Tytuł: „Sułtanka Kosem w haremie”- Księga I
Wydawnictwo: Wielka Litera
Ilość stron: 488


„Wspaniałe stulecie. Sułtanka Kosem” jest jednym z moich ulubionych seriali telewizyjnych. Kiedy więc dowiedziałam się o książkach przedstawiających losy Kosem, po prostu musiałam po nie sięgnąć. Wtedy to trafiłam na powieść Demet Altinyeleklioglu „Sułtanka Kosem w haremie". Jest to pierwsza część ukazująca życie Nastji- dziewczyny, która ze zwykłej służącej stała się sułtanką.

Główną bohaterką jest Anastazja- uboga dziewczyna z wyspy Milos, która w wieku 15 lat trafia do sułtańskiego haremu. Tutaj ma zostać jedną z niewolnic i podzielić los innych służących. Los bywa jednak przewrotny. Kiedy dziewczyna zostaje zesłana do Starego Pałacu, jej niezwykłą urodę, mądrość i cięty język odkrywa babka sułtana Ahmeda I- Safie Sultan. To ona przygotowuje Nastję do roli sułtanki oraz żony jej wnuka. Nadając jej imię Kosem, pragnie ją uczynić przewodniczką Imperium Osmańskiego. Wkrótce urodę i rozum kobiety dostrzega także sam padyszach, oddając jej swoje serce.

„Sułtanka Kosem w haremie” to niezwykle fascynująca opowieść, która ukazuje nam pozycję kobiety w państwie Osmanów. Droga do władzy jest pełna niebezpieczeństw, intryg, romansów, a życie nie zawsze bywa łatwe. Każdy nowy dzień jest tutaj jak wygrana na loterii. Większość dla władzy gotowa jest do największych zbrodni oraz poświęceń. Nikomu nie można ufać. Jednak wykazując się sprytem i odwagą można wiele osiągnąć.

Autorka w barwny i plastyczny sposób ukazuje nam losy Anastazji, prowadząc nas po ciekawych miejscach Imperium Osmańskiego. Akcja powieści jest wartka, dynamiczna, z każdą przeczytaną stroną jeszcze bardziej wciąga nas w XVII wieczną rzeczywistość. 

Bohaterowie doskonale są wykreowani przez autorkę. Oczywiście największą moją sympatię zdobyła Kosem. Jest ona kobietą mądrą, piękną, sprytną, nie brak jej odwagi i uporu, które są niezbędne do osiągnięcia postawionego sobie celu. Odkąd usłyszała przepowiednię przypadkowo spotkanego żebraka, nie potrafi ona o niej zapomnieć. Niejednokrotnie nazywa siebie królową służących, drwiąc sobie z jego słów. Jest ona oddana i wierna ludziom ze swojego otoczenia. Świadczyć może o tym jej stosunek do Sofii, którą traktuje jak młodszą siostrę. 

Malownicze opisy przedstawione w książce jeszcze bardziej pobudzają naszą wyobraźnię i przenoszą nas w świat sułtanów, wielkich wezyrów, pięknych pałaców i intryg. Czytając możemy poczuć się uczestnikami wydarzeń opisanych w książce. Pomocnym elementem są również przypisy umieszczone na dole każdej strony. Wyjaśniają one niektóre pojęcia związane z tureckimi tradycjami. Na końcu znajduje się także słowniczek terminów orientalnych.

Podsumowując „Sułtanka Kosem w haremie” to świetna powieść w sam raz dla miłośników serialu „Wspaniałe stulecie” oraz tureckich zwyczajów, klimatów, czy historii. Gorąco polecam i zachęcam do przeczytania książki.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz