środa, 28 grudnia 2016

76. "Sułtanka Kosem. Czarna królowa"- Księga II


Autor: Demet Altinyeleklioglu
Tytuł: „Sułtanka Kosem. Czarna królowa”- Księga II
Wydawnictwo: Wielka Litera
Ilość stron: 400


„Nienawidziła się. Własnej ambicji, swoich snów, marzeń, proroctw i ślepego żebraka. Tego, co kochała i czego nie kochała. Swoich wrogów. Nawet bycia królową. Nienawidziła bycia Mahpeyker Kosem Sultan. Tęskniła za Anastazją. Za przybyłą tu jako służąca nieszczęśliwą, ale pełną nadziei Nastją.”

„Sułtanka Kosem. Czarna królowa” Demet Altinyeleklioglu stanowi kontynuację fascynującej historii Anastazji- dziewczyny porwanej z wyspy Milos, która dzięki swojej urodzie, mądrości i wdziękowi, zdobyła serce sułtana, zostając najpotężniejszą kobietą w państwie. Powieść jest pełna zdrad, intryg i podstępów. W pałacowych komnatach nikt nie może czuć się bezpiecznie, nawet sam padyszach.

W części tej przepowiednia żebraka ulega realizacji. Nastja zostaje żoną Ahmeda I i staje się najważniejszą kobietą w państwie. Zgodnie ze swoimi marzeniami, w końcu została królową. Dzięki swojemu sprytowi i mądrości wpływa na decyzje sułtana. Do tego zyskuje przewagę nad Machfiruz- jej odwieczną rywalką, którą nazywa Królową lodu. Jej szczęście nie trwa jednak wiecznie. Na jej drodze pojawia się wiele problemów i przeciwności losu. Rodzi Imperium Osmańskiemu kolejne córki, podczas gdy padyszach oczekuje na syna, który w przyszłości mógłby zostać jego następcą. Do tego zła sytuacja polityczna państwa nie sprzyja radości. Kraj jest targany buntami, zdradami, konfliktami i nieporozumieniami, które osłabiają jego pozycję. Każdy za wszelką cenę chce zdobyć władzę, co sprawia, że Kosem zyskuje coraz więcej wrogów. To co główna bohaterka uważała za spełnienie swoich marzeń, staje się jej przekleństwem. Jak wielką cenę przyjdzie jej zapłacić za ich realizację? Czy uda jej się wpłynąć na losy dynastii i państwa?

„Sułtanka Kosem. Czarna królowa” to niezwykle wciągająca lektura, od której ciężko się oderwać do momentu przeczytania jej ostatniej strony. Powieść przenosi nas w świat pełen przepychu, bogactwa, pięknych pałaców i strojów. Wszystko to nie gwarantuje jednak szczęścia. Każdy dzień spędzony w tym miejscu może okazać się końcem wszystkiego. Bunty janczarów, intrygi władców, bratobójcze walki są nieodłącznym elementem rzeczywistości. Władcy nie mają litości nawet dla najbliższych sobie osób. Z zimną krwią wydają wyroki śmierci na młodsze rodzeństwo. Dzięki odpowiedniemu poparciu, sułtanem może zostać nawet szaleniec. Wszystko zależy tutaj od siły i pozycji osoby, która potrafi wpłynąć na decyzję innych osób.

Akcja powieści jest ciekawa, wartka i dynamiczna. Wciąga w swój świat czytelnika już od pierwszych stron. Język jest barwny, plastyczny, pobudza naszą wyobraźnię i sprawia, że czujemy się uczestnikami zdarzeń opisanych w książce. Bohaterowie są świetnie wykreowani przez autorkę. Przeważają tutaj silne osobowości, choć nie brakuje także ludzi nierozsądnych i słabych.

Książka ukazuje, że bardzo często ceną za władzę jest utrata najbliższych nam osób. Sułtanka Kosem każdego dnia płaci wysoką cenę za swoją pozycję. Musi kierować się rozumem, odrzucając podszepty własnego serca. Opętana chęcią władzy powoli przyczynia się do własnego upadku. Jej duma nie pozwala jednak na pozostanie w cieniu innych ludzi.

Podsumowując, myślę, że jest to powieść warta polecenia. Z pewnością przypadnie ona do gustu miłośnikom serialu „Wspaniale stulecie” oraz osobom lubiącym klimaty tureckie. Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz