poniedziałek, 2 stycznia 2017

78. "Życiem rządzi chaos"Autor: Anna Bialer
Tytuł: „Życiem rządzi chaos”
Wydawnictwo: MUZA SA
Ilość stron: 511


„Życiem rządzi chaos” Anny Bialer to ciekawa lektura, która przedstawia nam pewne stereotypy, z jakimi musi się zmierzyć główna bohaterka oraz jej koleżanki. W sposób niezwykle zabawny autorka ukazuje nam życie dojrzałej kobiety, jej problemy, rozterki i radości.

Główną bohaterką powieści jest Maria, która z pozoru posiada poukładane życie. Ma idealnego faceta, cudowne przyjaciółki oraz pasję, której może oddać się bez ograniczeń. Jednak, kiedy musi się zmierzyć z rzeczywistością, okazuje się, że nic nie jest takie jak się wydaje. Maks to mężczyzna, który posiada nie tylko zalety, ale również wady, które irytują Marię. Jej przyjaciółki- Jola, Weronika i Anka codziennie zmagają się z własnymi problemami ratując świat, a wena literacka nie zawsze jej dopisuje. Główna bohaterka zdaje sobie sprawę, że jej los zależy wyłącznie od jej decyzji i sama musi dokonać odpowiednich wyborów. Jak dalej potoczy się jej życie? Czy uda jej się przezwyciężyć chaos?

„Życiem rządzi chaos” to powieść, która uświadamia nam, że nasze życie podporządkowane jest pewnym stereotypom, temu jak postrzegają nas inni ludzie. Mogłoby się wydawać, że kobieta po 50 posiada spokojne, poukładane i nudne życie. Jednak główna bohaterka uświadamia nam, że wszystko zależy od nas samych i zawsze warto walczyć o własne szczęście i marzenia, niezależnie od wieku.
Akcja powieści, początkowo monotonna i nudna, z każdym rozdziałem staje się coraz ciekawsza i nabiera tępa. Język jest prosty, co sprawia, że książkę czyta się dosyć szybko. W sposób niezwykle zabawny autorka przedstawia nam perypetie Marii oraz jej przyjaciółek. Z wielkim zainteresowaniem śledziłam wątek róży, jej córki Izabeli oraz wnuczki Amelii. Uwielbiam powieści, w których przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Ciekawym elementem są również fragmenty dziennika Weroniki- mazurskiej przyjaciółki Manii. Ważnym elementem jest również problem przemocy domowej, który dotyka bohaterów książki.

Z pewnością minusem powieści są długie rozdziały. Pierwszy z nich liczy aż 166 stron, kolejne są nieco krótsze. W sumie jest ich 6. Brakowało mi również większego dynamizmu oraz nagłych zwrotów akcji, które rozbudziłyby jeszcze bardziej moją ciekawość. Przyznam, że po przeczytaniu pierwszego rozdziału miałam ochotę odłożyć książkę i już więcej po nią nie sięgać. Jednak w miarę czytania kolejnych stron, książka staje się coraz ciekawsza.

Podsumowując „Życiem rządzi chaos” to powieść, która w zabawny sposób ukazuje nam blaski i cienie życia dojrzałej kobiety. Uświadamia nam, że każdy wiek jest odpowiedni do dokonania zmian i do realizacji własnych marzeń. Myślę jednak, że jest to książka, która nie każdemu przypadnie do gustu.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu MUZA SA.

1 komentarz:

  1. Lubię czytać książki ale kompletnie brak mi czasu na to :) Recenzja fajna opowiada o realizacjach marzeń czyli coś co by mnie z pewnością zainteresowało :) Ciekawy blog.
    http://naxxessmysecretlife.blogspot.com -> zapraszam do mnie

    OdpowiedzUsuń