piątek, 13 stycznia 2017

83. "Trzydzieści krótkich opowiadań o miłości"Autor: Janusz Niżyński
Tytuł: „Trzydzieści krótkich opowiadań o miłości”
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: 278


„Trzydzieści krótkich opowiadań o miłości” Janusza Niżyńskiego to świetna pozycja w sam raz dla miłośników romansów oraz literatury kobiecej. Autor w swojej książce przedstawia nam różne oblicza miłości, najczęściej tej smutnej, nieszczęśliwej. Pokazuje, że nie zawsze nasze życie toczy się tak, jak tego oczekujemy, a miłość oraz związek wymaga zaangażowania obojga partnerów. Jeśli stara się wyłącznie jedna ze stron, takie uczucie nie jest w stanie przetrwać próby czasu. Relacje między kobietą, a mężczyzną bardzo często bywają skomplikowane i trudne, co często prowadzi do cierpienia.

W barwny i plastyczny sposób autor przedstawia nam życie bohaterów, ich dylematy i problemy. Stara się dotrzeć do ich wnętrza, uczuć, przeżyć i emocji. Dominuje tutaj nastrój smutku, melancholii i refleksji. 

Co ciekawe opowiadania ułożone są od najkrótszego do najdłuższego. Z pozoru odrębne historie, w kontekście całości tworzą pewną, spójną całość. Powtarzające się postacie i ich losy jeszcze bardziej przykuwają uwagę czytelnika i rozbudzają naszą ciekawość. Każde z opowiadań przedstawione jest w subtelny, wrażliwy i delikatny sposób. 

Zbiór ten uświadamia nam, że miłość to niezwykle skomplikowane uczucie, któremu niejednokrotnie towarzyszy rozpacz, cierpienie, smutek, czy tęsknota. Jednak odnalezienie właściwej osoby może dać nam wiele szczęścia i radości. Często monotonia, nuda i brak zainteresowania skłaniają do niedawna bliskie sobie osoby do zdrady. Ważny jest też czas jaki im poświęcamy.

Do opowiadań, które najbardziej przypadły mi do gustu należą następujące historie: „Czasu zawrócić się nie da”, „Kochankowie z ulicy Saint- Avoie” oraz „Paryż, miłość i fiołki”.

Podsumowując „Trzydzieści krótkich opowiadań o miłości” to lektura, którą czytałam z wielka przyjemnością i zainteresowaniem. Daje ona wiele do myślenia i skłania czytelnika do refleksji. Ukazuje, że miłość to trudne uczucie, które wymaga poświęcenia, cierpliwości i oddania względem ukochanej osoby. 

Polecam i zachęcam do czytania.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

2 komentarze: