niedziela, 15 stycznia 2017

84. "Metodyk"Autor: Daniel Radziejewski
Tytuł: „Metodyk”
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: 304


„Metodyk” Daniela Radziejewskiego to powieść, która ukazuje nam problemy i dylematy związane z wykonywaniem zawodu nauczyciela. Autor próbuje nam uświadomić jak ciężka jest to praca, jak wiele wysiłku i zaangażowania ona wymaga. Trud i poświęcenie, jakie wkłada on w nauczanie nie idzie w parze z wdzięcznością uczniów, którzy stają się coraz bardziej aroganccy i nie szanują swojego wychowawcy.

Głównym bohaterem powieści jest Maksymilian- młody i początkujący nauczyciel języka angielskiego. Jest on osobą niezwykle ambitną, pracowitą, nastawioną na wielką karierę naukową. W klasie sportowej, do której zostaje przydzielony jako wychowawca stara się wdrożyć wiedzę teoretyczną dotyczącą podstaw metodyki i nauczania. Początkowy jego zapał i wiara w wiedzę podręcznikową wraz z upływem czasu zderza się z brutalną rzeczywistością. Okazuje się, że młodzież nie jest chętna do współpracy, a wręcz jest negatywnie nastawiona do zajęć z wychowawcą. Stres związany z pracą, studiami doktoranckimi, kłopotami finansowymi oraz problemami rodzinnymi zaczyna przerastać Maksymiliana. Coraz częściej i chętniej sięga on po alkohol, pogrążając się w depresji. Wszystko to sprawia, że zaczyna on oddalać się od ukochanej żony i córki. Jak dalej potoczą się jego losy? Czy mężczyźnie uda się poukładać życie na nowo?

„Metodyk” to powieść, która ukazuje nam, że zbyt wygórowane własne ambicje, chęć sukcesu i wielkiej kariery naukowej mogą zniszczyć nam życie zarówno zawodowe, jak i rodzinne. Główny bohater pogrążony w sprawozdaniach, raportach i podręcznikach nie ma czasu dla ciężarnej żony i córeczki, nie pomaga jej w obowiązkach domowych i odsuwa się od nich coraz bardziej. W pewnym momencie jego ulubionym towarzyszem staje się alkohol. Nie potrafi on zrozumieć, że wiedza książkowa nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Powinna ona zawsze być dostosowana do warunków i osób, z którymi pracujemy. Ponadto ciągłe tajemnice przed żoną i kłopoty finansowe pogrążają go coraz bardziej.

Autor porusza także inny ważny temat, jakim jest problem narkotyków. Ukazuje, że jedna niewłaściwa decyzja może doprowadzić do śmierci młodej osoby, a zakochana dziewczyna jest gotowa zrobić wszystko, aby zdobyć choć na chwilę uwagę obiektu swojego pożądania.

Akcja jest wartka i dynamiczna, przykuwa uwagę czytelnika. Do tego zaskakujące zakończenie, którego przyznam, że się nie spodziewałam. Opisy przedstawione w książce są dosyć szczegółowe. W powieści przeplata się życie Maksymiliana, z pamiętnikiem pisanym przez Agnieszkę- jego uczennicę oraz opowieścią przesłuchiwanej żony Izabeli. Stopniowo wszystkie elementy łączą się w spójną całość.

Podsumowując „Metodyk” to powieść, która ukazuje nam, że własne ambicje zawodowe mogą doprowadzić nas do klęski. Nie zawsze za wszelką cenę warto walczyć o własne marzenia. Bardzo łatwo jest się zagubić w dzisiejszy świecie, a niekiedy to co może dać nam szczęście znajduje się obok nas, ale my zajęci realizacją własnych pragnień tego po prostu nie dostrzegamy.

Myślę, że jest to powieść warta polecenia i zachęcam do sięgnięcia po nią.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

1 komentarz:

  1. Zdecydowanie jest to powieść, która sama w sobie może być przesłaniem, ukazując pewne wartości :)

    OdpowiedzUsuń