niedziela, 19 lutego 2017

100. "Wojna Winstona"Autor: Michael Dobbs
Tytuł: „Wojna Winstona”
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 556„Wojna Winstona” Michaela Dobbsa to niezwykle ciekawa powieść, która ukazuje nam polityczną rozgrywkę, w której stawką stają się losy całego świata. Jest ona pełna intryg, spisków, które jeszcze bardziej rozbudzają naszą ciekawość. Do tego okładka, która przykuwa wzrok i wzbudza zainteresowanie czytelnika.

W momencie, w którym Hitler wkracza do Czechosłowacji, brytyjski premier Neville Chamberline uważa, że jest to niewielki konflikt, który nie dotyczy Wielkiej Brytanii. Jedyną osobą, która zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji jest Winston Churchil. Aby zapewnić zwycięstwo Anglii knuje intrygę, która ma na celu odebranie władzy urzędującemu premierowi. Udział w tej rozgrywce bierze wiele osobistości ze świata polityki. Ich losy splatają się, aby ukazać mądrość i spryt wybitnego człowieka, Winstona Churchila. Jednej z ważniejszych osób politycznego świata XX wieku.

Przyznam, że „Wojna Winstona” nie jest łatwą i lekką lekturą, którą można przeczytać w ciągu jednego dnia. Wymaga ona uwagi i skupienia. Autor w swojej powieści zaskakuje czytelnika wciągającą fabułą, ciekawą intrygą oraz dialogami przepełnionymi wieloma emocjami. Przenosi nas w świat polityki i jej przywódców. Barwny język rozbudza naszą ciekawość i wyobraźnię.

Książka ukazuje nam wewnętrzne rozgrywki Wielkiej Brytanii, walkę o władzę oraz politykę ustępstw Nevillea Chamberlaina. Ustępstwa te skłaniają Churchila do działania. W realistyczny sposób autor oddaje ówczesną sytuację, życie mieszkańców Anglii, ich kulturę, czy też obyczaje.

Podsumowując „Wojna Winstona” to powieść, na którą warto zwrócić uwagę. Z pewnością przypadnie ona do gustu osobom interesującym się polityką i historią tamtych czasów.

Polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak.

2 komentarze:

  1. Nie przepada za ta tematyka, ale recenzja książki bardzo ciekawa.
    dorisssblog.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Polityka może być ciężkim orzechem do rozgryzienia, ale... lubię się czasami pomęczyć czytając :)

    OdpowiedzUsuń