czwartek, 23 lutego 2017

102. "Druga strona Anioła" [Przedpremierowo]Autor: Oliwia Szadowska
Tytuł: „Druga strona Anioła”
Wydawnictwo: Psychoskok
Ilość stron: 248


Motyw Anioła bardzo często występuje w literaturze, sztuce, muzyce. Stanowi również ważny motyw religijny i malarski. Bardzo często jest on utożsamiany z rolą Anioła Stróża, opiekuna, strażnika, czy istotą fantastyczną. Spotykamy się z nim również w powieści Oliwii Szadowskiej „Druga strona Anioła”. Przyznam, że początkowo czytając opis miałam nadzieję na gorący romans między głównymi bohaterami. Wątek ten został poprowadzony nieco inaczej niż się spodziewałam. Ale czy książka mnie zawiodła. Oczywiście, że nie.

Główną bohaterką jest Anna- dobra córka i uczennica. Cały swój czas poświęca na naukę i książki. Posiada oddaną przyjaciółkę Lilkę. Nie jest osobą cieszącą się popularnością w szkole. Można by powiedzieć, że wiedzie zwykłe, niczym się nie wyróżniające życie. Wszystko ulega zmianie, gdy na jej drodze pojawia się Kupidyn i od razu między tym dwojgiem zaczyna iskrzyć. Wkrótce dziewczyna dowiaduje się, że została „wybrana”. Jak dalej potoczą się jej losy? Co szykuje dla niej przyszłość?

Intryguje już sam początek powieści. Przedstawiony został sen głównej bohaterki, w którym Czarny Anioł przepowiada jej, że wkrótce umrze. Rozbudza on jeszcze bardziej ciekawość czytelnika i zachęca do dalszej lektury. Autorka w umiejętny sposób łączy elementy realistyczne z fantastycznymi. Poznajemy życie Ann oraz świat Aniołów, jego zasady, strukturę…

Razem z kolejnymi stronami wraz z główną bohaterką odkrywamy sekrety i tajemnice Szkoły Aniołów. Nie wiemy do końca, kto kłamie, a kto mówi prawdę. Zgłębimy wiedzę na temat ich ziemskiego życia. Niektóre historie są wręcz zaskakujące. Nie wszyscy z nich byli uczciwi i dobrzy w trakcie ziemskiej egzystencji. Każda z tych istot żyła w zupełnie innych czasach, różni ich również sposób, w jaki ponieśli śmierć.

To także opowieść o stawianych wymaganiach i oczekiwaniach ojca względem córki. Ojciec Ani, mimo najlepszych wyników dziewczyny w szkole, nigdy nie jest z niej zadowolony. Oczekuje od niej coraz więcej i więcej. Dziewczyna uważa, że jej nie kocha. Ale czy na pewno?

Plastyczny, a zarazem prosty język sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Do tego ciekawe opisy i opowiadania, opisujące losy Aniołów, które przykuwają uwagę czytelnika. Dialogii przepełnione są wieloma emocjami, a wymiana zdań między Anną, a Kupidynem obfituje w dowcip, sarkazm, ironię

Podsumowując „Druga strona Anioła” to świetna lektura, po którą warto sięgnąć i zagłębić się w rzeczywistość stworzoną przez autorkę. Przenosi ona nas w ciekawy świat Aniołów, świat, w którym wszystko jest możliwe.

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.

4 komentarze:

 1. Przyznam się szczerze, że zawsze ciekawi mnie ten motyw Aniołów w literaturze. Kilkakrotnie sięgałam po książki w takim nurcie i zwykle okazywały się być intrygujące. Być może dam szansę temu tytułowi. ;)
  Pozdrawiam,
  Ania.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ukrywam, że zastanawiałam się nad wyborem tej książki, ale stwierdziłam, że to pewnie fantastyka i odpuściłam sobie. A teraz mnie zaintrygowałaś. Chyba się skuszę... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja jak widzę ;)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
 4. Już pisałam przy okazji zapowiedzi, że fabuła jest dość nietypowa, więc z chęcią się na nią kiedyś skuszę :)

  OdpowiedzUsuń