sobota, 25 lutego 2017

103. "Odważona"Autor: Danuta Awolusi
Tytuł; „Odważona”
Wydawnictwo: PASCAL
Ilość stron: 304


Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna dla naszego organizmu jest odpowiednia dieta oraz ruch. Są to elementy niezbędne człowiekowi w każdym wieku, niezależnie od tego czy mamy 18, czy 50 lat. Wielu z nas pochłoniętych pracą, codziennymi obowiązkami nie ma czasu na odpowiednie ćwiczenia, czy właściwy jadłospis bogaty w odpowiednie składniki odżywcze. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są one dla naszego organizmu. Bardzo często w pośpiechu jemy to, co wpadnie nam w ręce.

Kiedy Wydawnictwo zaproponowało mi do recenzji „Odważoną” Danuty Awolusi, wiedziałam, że muszę sięgnąć po tę powieść. Ciekawy, a zarazem intrygujący tytuł, do tego okładka, która przykuwa wzrok. Całość książki jest pięknie wydana.

„Odważona” to niezwykle poruszająca historia kobiety, która podjęła walkę o siebie i swoje samopoczucie, wyznaczając sobie określone cele. To historia kobiety, która w 1,5 roku schudła 70 kilogramów. Na podziw z pewnością zasługuje jej upór, chęć zmiany oraz wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego sobie celu. 

Czy zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę czują osoby z nadwagą, grube, otyłe? Z jak wieloma problemami muszą się one zmierzyć? Ich życie jest pełne kompleksów, strachu i braku akceptacji ze strony społeczeństwa. Danuta odkrywa przed czytelnikiem całą, okrutną prawdę dotyczącą traktowania ich przez otoczenie. Bardzo często obwinia się ich o zaistniałą sytuacje. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, że nadwaga może być wynikiem zupełnie czegoś innego niż tylko obżarstwa. Otyłość wywołuje wiele chorób, czy leków. Najłatwiej przecież stwierdzić, że jest gruby, bo pochłania duże ilości jedzenia.

W książce w ciekawy sposób autorka przedstawia poszczególne etapy swojej metamorfozy. Efekt, jaki osiąga zasługuje na podziw i uznanie. Ważną rolę odgrywa u niej odpowiedni dobór jedzenia, ćwiczenia fizyczne oraz pozytywne myślenie. Jeśli oczekujecie, że po osiągnięciu zamierzonej wagi można czuć się w pełni szczęśliwym, to się myślicie. Osobie takiej często towarzyszy strach przed dodatkowymi kilogramami. Niekiedy niezbędna jest odpowiednia pomoc i wsparcie psychiczne.

Możemy tutaj znaleźć wiele ciekawych przepisów na dietetyczne jedzenie, jak choćby przepis na łódeczki z sezamem, czy puree z kalafiora. Do tego zdjęcia przed i po metamorfozie, fotografie dań, które przykuwają naszą uwagę. Przyznam, że moje zdumienie budziło łączenie smaków przez autorkę, np. jabłka z solą. W końcu są to dwa różne smaki. Zamieszczone zostały tutaj także relacje osób, którym również udało się wygrać walkę z otyłością. Mam tutaj na myśli Agnieszkę, Kamila, czy Fatimę Orlińską.

Podsumowując „Odważona” to prawdziwa i jakże poruszająca historia kobiety, przepełniona determinacją, uporem, cierpieniem, potem i trudem, jaki włożyła w osiągnięcie postawionego sobie celu. To historia dzielnej kobiety, która zasługuje na podziw i uznanie. Pomimo wielu przeciwności losu konsekwentnie dążyła do wyznaczonej sobie zmiany.

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu PASCAL.

1 komentarz:

  1. Nie mam nadwagi, ale również daleko mi do mojej idealnej wagi. Nie jem dużo, wręcz przeciwnie. Ale mam problemy z tarczycą, co skutecznie uniemożliwia mi chudnięcie. Dlatego myślę, że z wielką chęcią sięgnę po tę pozycję :)

    OdpowiedzUsuń