poniedziałek, 13 lutego 2017

96. "Moc granatu" [Przedpremierowo]Autor: Marta Motyl
Tytuł: „Moc granatu”
Wydawnictwo: Edipresse
Ilość stron: 280


„Moc granatu” Marty Motyl to niezwykle ciekawa powieść, która intryguje już swoim tytułem. Do tego okładka, utrzymana w kolorze granatu, potęgująca nastrój tajemniczości. Przyznam, że zastanawiałam się, co też kryje jej wnętrze. W swojej powieści autorka ukazuje nam nierozerwalny związek między naszym ciałem, a psychiką. Kiedy choruje nasza dusza, choruje również ciało. W trakcie lektury funduje nam wiele przeróżnych przeżyć i emocji.

Główną bohaterką jest biseksualna Magda- studentka historii sztuki. Z jednej strony jest ona poukładaną przyszłą panią magister, a z drugiej strony osobą niezdecydowaną, rozchwianą emocjonalnie, która tak naprawdę poszukuje własnej tożsamości oraz bliskości drugiej osoby. Tym samym bardzo często nierozważnie wplątuje się w związki, zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. W zależności od sytuacji potrafi ona przyjmować i odgrywać różne role. Jest powściągliwą nauczycielką, przekonującą hostessą, czy pociągającą modelką. Wszystkie jej wybory życiowe prowadzą ją ku jej własnej autodestrukcji. Główna bohaterka zagubiona w świecie własnych uczuć i emocji, stopniowo zmierza ku własnemu upadkowi.

„Moc granatu” wciąga czytelnika w swój świat już od pierwszych stron. Lekki, a zarazem rzeczowy styl autorki sprawiły, że książkę czytałam z wielką przyjemnością. Wszystkie wydarzenia ukazane są w niezwykle realny sposób. Narracja pierwszoosobowa pozwala nam lepiej poznać myśli, przeżycia i emocje głównej bohaterki. Postacie są wyraziste, wyróżniają się z pośród innych osób własnymi, indywidualnymi cechami. 

W trakcie czytania autorka funduje nam wiele intensywnych przeżyć oraz prezentuje odważne sceny erotyczne. Pokazuje, że każdy z nas odgrywając różne role, przybiera maskę dostosowując się do określonych sytuacji. W powieści znajdujemy wiele elementów odwołujących się do sztuki, w szczególności do malarstwa oraz muzyki. Możemy tutaj znaleźć fragmenty różnych piosenek, świetnie wpasowujących się w całość tekstu.

Książka porusza wiele ważnych problemów, jakimi są samookaleczanie się, myśli samobójcze, czy zazdrość w związku. Uświadamia nam, jak wszystko to wpływa na nasze życie. Magda tak naprawdę jest zagubioną dziewczyną, potrzebującą wsparcia ze strony innych osób.

Podsumowując „Moc granatu” to opowieść o skomplikowanych relacjach, poszukiwaniu własnej tożsamości oraz potrzebie bliskości drugiej osoby. To historia napisana niezwykle plastycznym i barwnym językiem, która wciąga w swój świat już od pierwszych stron.

Polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce oraz Wydawnictwu Edipresse.

2 komentarze:

  1. Aż zdziwienie, że to polska autorka. Okładka jest hipnotyzująca!!

    Pozdrawiam
    To Read Or Not To Read

    OdpowiedzUsuń
  2. Co tam treść, ta okładka! Przyciąga wzrok... :)

    OdpowiedzUsuń