środa, 1 marca 2017

105. "Chwila na miłość"Autor: Joanna Stovrag
Tytuł: „Chwila na miłość”
Wydawnictwo: Replika
Ilość stron: 352


Czy wystarczy chwila, aby narodziła się miłość, miłość tak wielka, że nie zna granic? Czy wystarczy chwila, aby dwoje osób było w stanie zrobić dla siebie wszystko? Czy jedna chwila może zmienić całe nasze życie? Oczywiście, że tak. Udowadnia nam to Joanna Stovrag, z zawodu tłumacz przysięgły w swojej książce „Chwila na miłość”.

Jest to przepiękna opowieść o wielkim uczuciu i wyniszczającej wojnie, która nigdy nie powinna się zdarzyć. To wzruszająca historia, która daje nadzieję i pozwala uwierzyć w lepsze jutro. Pokazuje, że z każdej sytuacji znajdzie się jakieś wyjście i nigdy nie warto tracić wiary w siebie i innych ludzi. To cudowna powieść o niezwykłej i pięknej miłości, która połączyła dwoje ludzi z dwóch różnych światów. Ona- Polka, która przyjechała do Sarajewa na stypendium, on- Bośniak, a miedzy nimi okrutny i przewrotny los, który wystawił ich miłość na próbę. Jednak zakochani są w stanie pokonać wszelkie problemy i przeciwności. 

Dla Seja, Joanna była w stanie zrobić wszystko, nawet pojechać do Sarajewa, targanego konfliktem, narażając tym samym swoje życie. W tym przypadku wykazała się ona wielką odwagą, determinacją i uporem tak wielkim, że nic nie było w stanie powstrzymać jej od raz powziętej decyzji. 

Autorka ukazuje nam również obraz przedwojennego Sarajewa i jego mieszkańców. Jest to kraj różnorodny etnicznie, językowo, kulturowo i religijnie. Zamieszkują go katolicy, protestanci, Muzułmanie. To miejsce wielkiej tolerancji i otwartości na innych. Jego mieszkańcy serdecznie odnoszą się zarówno do swoich, jak i cudzoziemców. Wszystko to zmienia okrutna i straszna wojna… Stajemy się świadkami cierpienia zwykłych obywateli i ich rodzin. Czytamy o żonach, matkach, dzieciach, którzy tracą mężów, synów, ojców.

Obserwujemy również jak z wielką determinacją Joanna próbuje nawiązać kontakt z ukochanym. Próbuje tego dokonać na wszelkie możliwe sposoby. Pisze listy, telegramy, korzysta z pomocy różnych organizacji, np. EquiLibre- prowadzonej przez Janinę Ochojską.

Znajdujemy tutaj barwne, plastyczne opisy miejsc i zabytków charakterystycznych dla Sarajewa. Czytając te informacje czułam się jakbym właśnie zwiedzała miasto. Przyznam, że zainteresowała mnie jego historia. Z pewnością kiedyś, w przyszłości chętnie wybrałabym się w to niezwykłe miejsce, będące świadkiem cierpienia i śmierci wielu osób.

Na końcu książki znajdujemy również zdjęcia, które przedstawiają i dokumentują historię Joanny i Seja. Są tutaj fotografie z czasów studenckich, ze ślubu cywilnego, czy rodzinne z kolejnych wypraw na Bałkany. Nie sposób również nie wspomnieć o okładce, utrzymanej w bałkańskich klimatach. Przykuwa wzrok i zachęca do sięgnięcia po książkę.

Podsumowując „Chwila na miłość” nie jest kolejną bajkową historią, którą miałam okazję przeczytać. To prawdziwa opowieść ukazująca wielką miłość, trud, siłę i odwagę zakochanej kobiety. To piękna i wzruszająca powieść, która na długo pozostanie w mojej pamięci.

Książkę polecam i zachęcam do sięgnięcia po nią. Naprawdę warto! Za możliwość jej przeczytania dziękuję autorce oraz Wydawnictwu Replika.

1 komentarz: