sobota, 11 marca 2017

107. "Aleja starych topoli"- TOM I i II [Przedpremierowo]Autor: Agnieszka Janiszewska
Tytuł: „Aleja starych topoli”- TOM I i II
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: TOM I- 340 TOM II- 336 


W swojej powieści „Aleja starych topoli” Agnieszka Janiszewska przenosi nas w świat ziemiańskich dworów oraz mieszczańskich kamienic Warszawy i Paryża. Ukazuje nam przedwojenną rzeczywistość i życie społeczeństwa tamtej epoki. Jest ono przepełnione wieloma konwenansami oraz stereotypami. Obfituje w wiele tajemnic, sekretów, które jeszcze bardziej rozbudzają ciekawość czytelnika.

W I tomie poznajemy Ewę, która w wieku 18 lat zostaje wydana za mąż za owdowiałego męża swojej starszej siostry. Mężczyzna jest od niej starszy o 20 lat i posiada trójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa. Mogłoby się wydawać, że zgodnie z oczekiwaniami jej znienawidzonego ojca, związek ten nie przyniesie dziewczynie żadnych korzyści, a jedynie same rozczarowania. Jednak wbrew wszystkiemu staje się on dla Ewy ucieczką od mecenasa Więckowskiego. We dworku w Jodłowie dziewczyna odnajduje upragniony spokój, szczęście i odwzajemnioną miłość. Jodłowo skrywa jednak mnóstwo sekretów…

II tom odkrywa przed nami wiele tajemnic i sprawia, że cała powieść nabiera odpowiedniego sensu. Na scenę wkracza młode pokolenie. Przedstawione zostały tutaj losy: Klary i Gilberta, Ewy i Huberta oraz Maryli, Andrzeja i Joanny. W końcu dowiadujemy się przyczyny śmierci pierwszej żony Celiowskiego.

Agnieszka Janiszewska w barwny i plastyczny sposób ukazuje nam życie ziemiańskiego dworku oraz wzajemne relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Bardzo często bywają one trudne, skomplikowane, nie zawsze posiadają pozytywny charakter. Wraz z kolejnymi stronami obserwujemy zmiany jakie zachodzą w Warszawie, Paryżu, gdzie właśnie dobiega końca szalona belle epoque. Można dostrzec jak stopniowo rola kobiety nabiera większego znaczenia.

Uwagę oraz zainteresowanie czytelnika przykuwają tajemnice, jakie skrywa dwór razem z jego mieszkańcami. Przyznam, że bardzo ciekawiła mnie przyczyna śmierci Maryli. Z wielkim zainteresowaniem śledziłam również wątek biblioteki, miejsca bliskiego Ewie oraz Karolowi. Budzi ona nastrój tajemniczości i grozy. 

Bohaterowie są świetnie wykreowani przez autorkę pod względem psychologicznym. Poznajemy ich myśli, przeżycia i emocje. W szczególności zdobywamy wiele informacji na temat Ewy oraz Klary, która prowadzi pamiętnik. Przyznam, że niekiedy irytowało mnie zachowanie córki Andrzeja. Jej zazdrość sprawia, że nie potrafi ona zbudować pozytywnych relacji ze swoją macochą, a jednocześnie ciotką.

Barwny i plastyczny język sprawił, że książki czytałam z wielką przyjemnością. Nie sposób nie wspomnieć również o okładkach, które przykuwają wzrok i zachęcają do lektury. 

Podsumowując „Aleja starych topoli” to ciekawa powieść obyczajowa, która obrazuje nam życie mieszkańców Jodłowa i okolic, ich wzajemne stosunki oraz relacje. Przedstawia nam obraz przedwojennego społeczeństwa i zasad nim rządzących. Pikanterii dodają jej tajemnice i sekrety skrywane przez wiele lat.

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res.
Książki można zamówić na empik.com:

2 komentarze:

  1. Ciekawe tytuły, jednak nie są to książki dla mnie - zupełnie w nich nie gustuję, ale zawsze cieszę się, że komuś innemu się dany tytuł podobał :D LeonZabookowiec.blogpsot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Wielopokoleniowość powieści by mnie chyba zanudziła :)

    OdpowiedzUsuń