niedziela, 26 marca 2017

110. "Cień burzowych chmur"Autor: Edyta Świętek
Tytuł: „Cień burzowych chmur”
Wydawnictwo: Replika
Ilość stron: 352


„Cień burzowych chmur” Edyty Świętek to pierwsza część, pięciotomowej sagi „Spacer Aleją Róż”, ukazującej losy rodziny Szymczaków. To zachwycająca powieść, która przenosi nas w czasy wczesnego PRLu, przedstawiając nam szarą rzeczywistość tamtych czasów. Wspólne dobro i działanie na rzecz społeczeństwa to wyłącznie puste słowa kierowane w stosunku do obywateli. Wywłaszczenie, niesprawiedliwość, kołchozy to tylko niektóre jej elementy. To historia, która pokazuje nam, jak wyglądało życie ludzi zmagających się z nowym, powojennym porządkiem. 

Książka przedstawia losy rodziny Szymczaków, którzy od dawna stanowili jedną z najbogatszych rodzin we wsi Pawlice. Majątku zazdrościło im wiele osób. Pewnego razu dochodzi do konfliktu pomiędzy Bronkiem Szymczakiem, a Bartłomiejem Marczykiem, który jest bratem Edka, będącego wysoko postawionym urzędnikiem UB. Marczyk poprzysięga zemstę swojemu wrogowi. W wyniku reformy rolnej, rodzina Szymczaków traci większą część swoich ziem, a Bartek zostaje przewodniczącym nowo powstałej spółdzielni. Stara się on uprzykrzać na każdym kroku życie Szymczaków. Pod wpływem różnych zdarzeń, Bronek opuszcza rodzinną wieś i znajduje zatrudnienie przy budowie Nowej Huty. Po jakimś czasie dołącza do niego jego najmłodsza siostra- Julka, która ucieka przed zemstą Marczyka.

„Cień burzowych chmur” w niezwykle realistyczny sposób ukazuje nam powojenny obraz kraju i społeczeństwa. Obserwujemy zmiany, jakie w nim zachodzą. Możemy dostrzec obraz władzy kierującej się niesprawiedliwością, fałszem i zakłamaniem. Władzy, która odbiera obywatelom ich własność i ciężko zarobione pieniądze. Działanie na rzecz wspólnoty to wyłącznie abstrakcyjne hasła, służące propagandzie i nie znajdujące potwierdzenia w rzeczywistości. To również historia, która ukazuje nam destrukcyjny wpływ zemsty na życie człowieka. Marczyk jawi nam się jako człowiek okrutny, bezlitosny, bezwzględny i nie mający żadnych skrupułów. Dla własnej satysfakcji nie waha się popełnić zbrodni, która mrozi krew w żyłach. 

Książka łączy w sobie elementy fikcji i autentycznych, prawdziwych zdarzeń. Akcja jest niezwykle ciekawa i wciąga czytelnika w swój świat już od pierwszych stron. Występuje tutaj wiele niespodziewanych zwrotów akcji, które jeszcze bardziej intrygują i rozbudzają naszą ciekawość. 

Bohaterowie są niezwykle realistyczni i doskonale wykreowani przez autorkę pod względem psychologicznym. Największą moją sympatię zdobyły dwie silne i odważne kobiety: Julia oraz Dorota. Obie zostały strasznie skrzywdzone przez los. Jednak nie poddają się, wierząc w lepszą przyszłość. Dorotka pomimo młodego wieku wyróżnia się wielką mądrością życiową. Barwny i plastyczny język sprawił, że książkę czytałam z wielką przyjemnością, a opisywane wydarzenia widziałam oczami wyobraźni.

Podsumowując „Cień burzowych chmur” to historia, która skradła moje serce i na długo pozostanie w mojej pamięci. Ukazuje ona zupełnie inne wcielenie autorki, a książka zachwyca niemniej niż pozostałe jej powieści. Z niecierpliwością oczekuję na kontynuację losów rodziny Szymczaków.

Powieść gorąco polecam i zachęcam do lektury!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce oraz Wydawnictwu Replika.

5 komentarzy:

 1. Ooo! Przyznam, że trochę się zastanawiałam czy po nią sięgnąć. Czytałam kiedyś inną powieść autorki i nie zachwyciła mnie. Ale ta książka kusi. Po twojej recenzji jeszcze bardziej 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja z kolei uwielbiam pióro autorki i chętnie sięgnę po tę książkę :)
  pozdrawiam cieplutko ;*

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznaję, że jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z piórem autorki, ale akurat ta książka mnie zainteresowała i pewnie wkrótce po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń