wtorek, 28 marca 2017

111. "Głębia Challengera"Autor: Neal Shuterman
Tytuł: „Głębia Challengera”
Wydawnictwo: YA!
Ilość stron: 334 


„Głębia Challengera” Neala Shutermana to intrygująca powieść, która wywołuje w czytelniku wiele emocji. W sposób realistyczny ukazuje zmagania głównego bohatera z chorobą umysłową. Wzrok przykuwa już sama okładka. Widnieje na niej chłopiec wpadający w otchłań. Do tego tytuł, który rozbudza ciekawość i zachęca do sięgnięcia po książkę.

Caden Bosh, niezwykle inteligentny oraz zdolny uczeń liceum, stopniowo pogrąża się coraz bardziej w chorobie psychicznej. Zostaje członkiem drużyny lekkoatletycznej, jednak zamiast uczęszczać na jej zajęcia, wybiera się na długie spacery, podczas których zagłębia się w swoich myślach.

Płynie on również na statku, który zmierza w kierunku Głębi Challengera. Jest to najgłębszy punkt na ziemi. Pełni tutaj rolę artysty uwieczniającego przebieg rejsu. Żyje on w dwóch różnych światach, nie odróżniając, co jest fikcją, a co rzeczywistością.

Jest to poruszająca opowieść, zgłębiająca zakamarki ludzkiego umysłu. Obserwujemy młodego chłopca, który pogrąża się w chorobie psychicznej. Z czasem nie jest on w stanie określić, co jest prawdą, a co wyłącznie wytworem jego wyobraźni. Jego dziwne zachowanie budzi niechęć przyjaciół, którzy oddalają się od niego. Niepokoi ono również rodzinę, którzy stają się coraz bardziej podejrzliwi względem chłopca. Caden zdaje sobie sprawę, że z jego życiem dzieje się coś dziwnego. Żyje on w dwóch jakże różnych światach.

Książka porusza trudną problematykę, jaką niewątpliwie stanowi choroba umysłowa. Lekki styl autora oraz prosty i plastyczny język sprawiły, że książkę czytałam z wielka przyjemnością. Całość dopracowana jest w każdym szczególe. Wszystkie zdarzenia ukazane są w realistyczny sposób. Nic w tym jednak dziwnego. Powieść ta powstała na podstawie obserwacji syna autora, który również cierpi na chorobę umysłową. Całość wzbogacają jego rysunki, które nadają autentyczności opowieści. Narracja pierwszoosobowa sprawia, że lepiej poznajemy myśli, przeżycia i uczucia głównego bohatera.

Podsumowując „Głębia Challengera” to historia, która zasługuje na uznanie. Porusza ważną, a zarazem trudną problematykę choroby umysłowej. To wzruszajaca opowieść, która na długo pozostanie w mojej pamięci. 

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu YA!

2 komentarze:

  1. Byłam bardzo ciekawa lecz teraz po przeczytaniu recenzji jestem jeszcze bardziej 😉

    OdpowiedzUsuń
  2. Wcześniej trochę o tej książce słyszałam. Muszę koniecznie ją przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń