niedziela, 30 kwietnia 2017

120. "Kobiety ciężkich obyczajów"Autor: Natasza Socha
Tytuł: „Kobiety ciężkich obyczajów”
Wydawnictwo: PASCAL
Ilość stron: 384


„Kobiety ciężkich obyczajów” Nataszy Sochy to kolejna książka autorki, którą miałam okazję przeczytać i która już od samego początku przypadła mi do gustu sprawiając, że nie mogłam się od niej oderwać do momentu przeczytania jej ostatniej strony. Jest to trzecia i ostatnia część cyklu „Matki czyli córki”. Wzrok przykuwa już sama okładka, która ukazuje kobietę w masce. Nadaje ona książce nastrój tajemniczości i wzbudza zainteresowanie czytelnika. Podobnie jak tytuł, który ciekawi, intryguje i sprawia, że nie można przejść obok niej obojętnie.

Powieść przedstawia dwie kobiety i dwie historie, które różnią czasy, w jakich przyszło im żyć. To opowieść o losach prababki i prawnuczki, tak różnych, a jednocześnie tak do siebie podobnych. Kwiryna mieszka w przedwojennej Warszawie  marząc o zawodzie pielęgniarki. Jednak wydarzenia pewnego dnia sprawiają, że musi ona zmienić swoje życiowe plany. Razem z przyjaciółką, szantażowana przez nieznajomego mężczyznę, aby spłacić dług zostaje luksusową prostytutką. Natomiast Kira- prawnuczka Kwiryny odziedziczyła po niej nie tylko różnobarwność tęczówek, ale również sposób, w jaki traktuje ona mężczyzn. Uwielbia zdobywać i być zdobywaną. W szczególności poluje na mężczyzn pozostających w tych udanych i szczęśliwych związkach. Czy Kira zrozumie swój błąd? Jak dalej potoczą się jej losy?

„Kobiety ciężkich obyczajów” to niezwykle wciągająca historia o kobietach, które nie zawahają się przed niczym, aby zdobyć mężczyznę, który staje się obiektem ich pożądania. To historia o kobietach, które robią w życiu to, co im się podoba, nie licząc się z opinią społeczeństwa. To one dyktują warunki, na których opiera się związek i zawsze dostają to, czego chcą. 

W swojej powieści Natasza Socha ukazuje nam barwny, plastyczny obraz przedwojennej Warszawy, jej obyczajów, uroków, nędzy, przedstawiając życie, jakie wiedzie Kwiryna. Nie zawsze bywa ono łatwe. Jedna niewłaściwa decyzja, może zniszczyć wszystko.

W umiejętny sposób autorka łączy w sobie przeszłość oraz teraźniejszość. Przeplatają się tutaj dwie historie prababki oraz prawnuczki, uświadamiając nam, że nie zawsze można zapomnieć o przeszłości bliskich nam osób, a historia często zatacza koło. Zarówno Kwirynę, jak i Kirę łączy silna osobowość, odwaga i niezłomność w dążeniu do raz postawionego sobie celu. 

Akcja powieści jest wartka, dynamiczna, zaskakuje i wciąga w swój świat czytelnika już od pierwszych stron. Lekki styl autorki sprawił, że książkę czytałam z wielką przyjemnością. Znajdujemy w niej wiele ciekawych dialogów, przepełnionych humorem oraz emocjami. 

Bohaterowie są doskonale wykreowani. Każda z postaci posiada własne indywidualne cechy, które wyróżniają ją spośród innych. Posiadają zarówno wady, jak i zalety. To sprawia, że szybko zapadają w pamięć czytelnika.

Podsumowując „Kobiety ciężkich obyczajów” to opowieść o kobietach, ich skomplikowanej naturze oraz relacjach, jakie łączą je z płcią przeciwną. To historia przepełniona zdradą, zbrodnią i zemstą, które znajdują swoje konsekwencje w przyszłości. Po raz kolejny autorka urzekła mnie nietuzinkową fabułą, oryginalnymi postaciami oraz stylem, który sprawił, że powieść czytałam z wielką przyjemnością.
Polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce oraz Wydawnictwu PASCAL.

1 komentarz:

  1. Muszę ją koniecznie przeczytać, bo "Dziecko last minute" bardzo mi się podobało :)

    OdpowiedzUsuń