czwartek, 15 czerwca 2017

136. "Chłopiec na szczycie góry"Autor: John Boyne
Tytuł: „Chłopiec na szczycie góry”
Wydawnictwo: Replika
Ilość stron: 272


„Chłopiec w pasiastej piżamie” Johna Boyne to pierwsza powieść autora, którą miałam okazję przeczytać i która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ukazująca okrucieństwo wojny historia, wywołała we mnie mnóstwo przeróżnych emocji i sprawiła, że nie mogłam długo o niej zapomnieć. Kiedy więc zobaczyłam zapowiedź „Chłopca na szczycie góry”, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Intrygujący tytuł i okładka sprawiły, że nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Zastanawiałam się co też kryje jej wnętrze.

Powieść przedstawia historię chłopca imieniem Pierrot, który bardzo szybo traci rodziców, a następnie trafia do sierocińca, skąd zabiera go jego ciotka Beatrix. Tym samym jest on zmuszony do opuszczenia ukochanego Paryża, przyjaciela Anszela oraz wiernego psa. Trafia do Berghof, rezydencji Adolfa Hitlera, który szybko bierze go pod swoją opiekę, wprowadzając go w świat terroru, tajemnic i zdrady.

Historia wciąga czytelnika w swój świat już od pierwszych stron. Ciekawi, intryguje i zachęca do poznania losów zagubionego chłopca o imieniu Pierrot. Z każdą kolejną stroną obserwujemy jak z miłego, troskliwego i tęskniącego za ojczyzną chłopca, zmienia się w pełnego złości i nienawiści mężczyznę, terroryzującego mieszkańców Berghof. Staje się oddanym towarzyszem Adolfa Hitlera, nie znoszącym sprzeciwu, traktującym go jako autorytet oraz ideał. Nie dostrzega on, jak wielką krzywdę swoim zachowaniem wyrządza bliskim swojemu sercu osobom. Kiedy zrozumie swój błąd będzie już za późno na przeprosiny…

Powieść uświadamia nam jak destrukcyjny wpływ na zachowanie dziecka, a następnie nastolatka może mieć jedna osoba. Wpajane mu od najmłodszych lat zasady i wartości znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Osierocony przez rodziców Pierrot, w Fuhrerze znajduje oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Do końca nie zdaje sobie jednak sprawy z jego okrutnych działań i polityki. To sprawia, że staje się zabawką w rękach przywódcy. 

Wszystkie zdarzenia opisane są w niezwykle realistyczny sposób. Ukazują one okrucieństwo wojny, spiski, zdrady, przygotowania do zagłady ludności w zupełnie inny sposób niż zostało to przedstawione w „Chłopcu w pasiastej piżamie”. Tutaj wszystko obserwujemy od wewnątrz. Poznajemy życie Pierrota oraz Fuhrera. Książka podzielona jest na trzy części, opisujące lata: 1936, 1937-1941, 1942-1945. Bohaterowie są doskonale wykreowani. Posiadają własne indywidualne cechy, wyróżniające je spośród innych postaci. Fabuła jest ciekawa i dopracowana w każdym szczególe.

Podsumowując „Chłopiec na szczycie góry” to niezwykła historia, która wywołuje wiele emocji. Uświadamia nam, że zawsze ponosimy konsekwencje własnych czynów, a raz wyrządzonej krzywdy nie da się w łatwy sposób naprawić. 

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Replika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz