czwartek, 15 czerwca 2017

137. "Ogniskowa"Autor: Joanna Dorota Bujak
Tytuł: „Ogniskowa”
Wydawnictwo: Videograf SA
Ilość stron: 348


„Ogniskowa” Joanny Doroty Bujak to kolejna powieść autorki, którą miałam okazję przeczytać. Intrygujący tytuł oraz opis, sprawiły, że nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Zwlekałam jednak dosyć długo, aby sięgnąć po tę książkę. Otóż nie jestem fanką horrorów w wydaniu książkowym. Jednak barwny, plastyczny język autorki oraz wartka akcja ponownie sprawiły, że nie mogłam oderwać się od książki do momentu przeczytania zakończenia.

Główną bohaterką jest Emilia Jodłowska, z pozoru zwykła studentka jednej z krakowskich uczelni. Posiada ona nadprzyrodzoną umiejętność, jaką jest możliwość widzenia dusz zmarłych osób. Jej dar ujawnił się, gdy dziewczyna miała pięć lat. Pewnego dnia, w trakcie akcji ratunkowej poznaje młodego i przystojnego policjanta- Michała Żakowskiego, który współpracuje ze znanym prawnikiem- Marcinem Granickim. Obaj próbują rozwiązać tajemniczą zagadkę zaginięcia młodych dziewcząt i samobójczych śmierci staruszek, u których one zamieszkują. Pracując z nimi, Emilia na nowo odkrywa towarzyszącą jej rzeczywistość oraz własną tożsamość.

Autorka przenosi nas w niezwykły świat wyobraźni, w którym rzeczywistość miesza się z fikcją, a świat ziemski z duchowym, tym niematerialnym. Przedstawia nam mrożącą krew w żyłach historię, obfitującą w wiele sekretów, tajemnic, zagadek i znaków, które w końcu mają nas doprowadzić do zabójcy i odkrycia prawdy. Na kartach powieści można spotkać wiele przerażających istot, takich, jak: duchy, demony, strzygi. Historia trzyma w napięciu i niepewności do samego końca, a nagłe zwroty akcji jeszcze bardziej potęgują strach u czytelnika. Znajdujemy tutaj nawiązanie do Biblii, mitologii oraz średniowiecznego zwyczaju pochówku zmarłych.

Fabuła jest ciekawa i świetnie dopracowana przez autorkę. Barwne, plastyczne opisy potęgują nastrój grozy, a dialogi obfitują w wiele przeróżnych emocji. Bohaterowie są  doskonale wykreowani, posiadają cechy, które wyróżniają ich spośród innych postaci. Emilia jest osobą, która już od dziecka mierzy się ze swoim darem, który jest dla niej przekleństwem. Widzi ona dusze zmarłych, którym stara się pomagać. Jednak to sprawia, że ludzie, dowiadując się o jej umiejętnościach, odwracają się od niej. Czuje się samotna i zagubiona. Dzięki Michałowi i Marcinowi na nowo stara się zrozumieć siebie i swoje zdolności.

Podsumowując „Ogniskowa” to powieść, która zadziwia nietuzinkową fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji i niezwykłą wyobraźnią autorki. Przenosi nas w świat, w którym wszystko może się zdarzyć. Funduje nam mnóstwo różnych emocji, trzymając w napięciu i niepewności.

Powieść polecam i zachęcam do lektury.
 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce oraz Wydawnictwu Videograf SA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz