środa, 28 czerwca 2017

148. "Punkt"Autor: Florence Hinckel
Tytuł: „Punkt”
Wydawnictwo: Polarny Lis
Ilość stron: 242Czy wyobrażacie sobie świat bez bólu, cierpienia, bez negatywnych uczuć i zmartwień? Czy wyobrażacie sobie świat, w którym śmierć, wypadek bliskiej osoby stają się Wam obojętne? Tak! Teraz jest to już możliwe. Wszczepienie przez wyspecjalizowaną ekipę błękitnego punktu może to zagwarantować. Taką rzeczywistość spotykamy w najnowszej powieści Florence Hinckel „Punkt”. Intryguje już sama okładka książki, różnobarwna, przykuwa wzrok i zachęca do lektury. Sprawia, że nie można przejść obok niej obojętnie.

Głównymi bohaterami jest dwójka niepokornych nastolatków Astrid i Silas, którzy mają już dosyć świata, w którym przyszło im żyć. Rzeczywistości, w której każdy upodabnia się do każdego, a wyznacznikiem ich życia jest status opublikowany w sieci. Nie ma tutaj miejsca na indywidualność oraz oryginalność. To sprawia, że podejmują oni walkę z istniejącym systemem i jego zasadami. Pragną żyć według własnych reguł i mieć prawo do bycia razem. Jak dalej potoczą się ich losy? Czy uda im się doprowadzić do rewolucji, która zmieni wszystko?

„Punkt” to niezwykle ciekawa historia, która uświadamia nam, jak teoretycznie może wyglądać życie na ziemi za kilkaset lat. Jest to realistyczna wizja, która skłania nas do refleksji. Postępująca technologia, coraz to nowe wynalazki mogą doprowadzić do sytuacji, w której ludzkość będzie mogła kontrolować własne uczucia i emocje. Będziemy wpływać na swoje wspomnienia, wymazując te negatywne. Rozwiązanie to wydawać by się mogło jest niemal idealne… Jednak jak wszystko inne posiada wady i zalety. O tym właśnie przekonują się bohaterowie powieści. Istniejący system i reguły nim rządzące nie pozostawiają miejsca na kreatywność, na życie według własnych oczekiwań i zasad. Sieć staje się ich drugim światem i przesłania dotąd znany, realny świat.

Lekki styl autorki sprawia, że książkę czyta się szybki i przyjemnie. Z wielką ciekawością śledziłam losy bohaterów i razem z nimi odkrywałam tajemnice otaczającej ich rzeczywistości. Nie mogłam oderwać się od książki do momentu przeczytania jej ostatniej strony. Akcja jest wartka, dynamiczna, a fabuła doskonale dopracowana. Dialogi są ciekawe i obfitują w wiele różnych emocji. Postacie są świetnie wykreowane pod względem osobowości. Posiadają oni własne, indywidualne cechy, które wyróżniają ich spośród innych bohaterów. Tym samym szybko zapadają w pamięć czytelnika. 

Podsumowując „Punkt” to intrygująca powieść, która pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji. Zachwyca oryginalną fabułą i sprawia, że nie sposób się od niej oderwać do momentu przeczytania ostatniej strony.

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Polarny Lis.

1 komentarz:

  1. Kolejny już tytuł który mnie interesuje, jednak cierpię na chorobę cywilizacyjną XXI wieku, która nazywa się BRAK CZASU. Być może na wyjeździe uda mi się coś przeczytać...Twoją książkę wpisuje na listę.

    OdpowiedzUsuń