wtorek, 4 lipca 2017

151. "Trzecia" [Przedpremierowo]

Autor: Magda Stachula
Tytuł: „Trzecia”
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ilość stron: 368


„Trzecia” to kolejna powieść Magdy Stachuli, która zachwyca nietuzinkową, oryginalną fabułą, świetnie wykreowanymi bohaterami oraz atmosferą napięcia i niepewności, która towarzyszy czytelnikowi do momentu przeczytania zakończenia. Po raz kolejny autorka uświadamia nam, że nie wszędzie możemy czuć się bezpiecznie. Zawsze bowiem znajdzie się ktoś, kto może śledzić każdy nasz ruch. Niewątpliwie bezpieczeństwa tego nie gwarantuje nam sieć… Tam nigdy nie jesteśmy anonimowi.

Główną bohaterką jest Eliza- młoda, inteligentna kobieta, która pracuje jako terapeutka i z wielkim zaangażowaniem pomaga swoim pacjentom. Z pozoru wiedzie ona zwyczajne, niczym nie wyróżniające się życie. Tak jest jednak do czasu. Pewnego dnia dziewczyna zauważa, że ktoś zrobił jej zdjęcie, zaczyna słyszeć niepokojące głosy w mieszkaniu… Ktoś stoi pod jej drzwiami…. Próbuje szukać pomocy u najbliższych jej osób, ale nikt jej niestety nie wierzy. Tymczasem on wie o niej wszystko. Jest ona trzecia. Trzecia na liście.

W nowej książce Magdy Stachuli znajdziecie wszystko to, co powinien posiadać dobry thriller psychologiczny. Zbrodnia, miłość, porachunki mafijne, tajemnice i sekrety z przeszłości. To tylko niektóre elementy rzeczywistości głównych bohaterów. Wartka, dynamiczna akcja oraz jej zaskakujące zwroty jeszcze bardziej rozbudzają naszą ciekawość i wyobraźnię. Sprawiają, że nie jesteśmy w stanie oderwać się od niej do momentu przeczytania ostatniej strony. 

Narracja pierwszoosobowa sprawia, że lepiej poznajemy myśli, przeżycia i emocje głównych bohaterów, dowiadujemy się, co też dzieje się w ich głowach. Postacie to silne osobowości, posiadające jasno wyznaczony cel, do którego zmierzają. Wszystkie zdarzenia obserwujemy z punktu widzenia Elizy, Liliany oraz Antonego. To powoduje, że lepiej możemy zrozumieć ich zachowanie.

Powieść obfituje w mnóstwo różnych emocji. Ciekawi, intryguje, trzyma w napięciu i niepewności. Totalne zaskoczenie stanowi jej zakończenie, którego nie sposób przewidzieć. Przyznam, że nie spodziewałam się takiego finału tej historii. Pokazuje ono, że nie zawsze wszystko jest takie, jak nam się wydaje.

Internet jawi nam się tutaj jako miejsce idealne dla potencjalnych przestępców, czy też dręczycieli. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz nowe aplikacje, dzięki, którym możemy zdobyć niezbędne informacje. Powinniśmy zatem kilka razy zastanowić się zanim cokolwiek zamieścimy na znanych portalach społecznościowych. Bowiem nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób mogą być one wykorzystane przez innych.

Podsumowując „Trzecia” to kolejna powieść autorki, która na długo pozostanie w mojej pamięci. Lekki styl sprawił, że pomimo tematyki czytałam ją z wielką przyjemnością. Jest to lektura w sam raz na długie, wakacyjne dni.

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova.


Premiera już 5 lipca!

1 komentarz: