środa, 12 lipca 2017

152. "Diamentowa góra"

Autor: Cecily Wong
Tytuł: „Diamentowa góra”
Wydawnictwo: Kobiece
Ilość stron: 376


„Ale nie mogłam przestać się zastanawiać, jak to jest kochać kogoś tak zawzięcie, że świat może pękać i walić się wokół ciebie, że wszystko, w co wierzyłaś, może okazać się kłamstwem, a ty mimo to nadal czekasz. Nadal czekasz pełna nadziei na kogoś, kto nigdy nie przyjdzie.”

„Diamentowa góra” Cecily Wong to piękna, niemal baśniowa opowieść o przeznaczeniu, nieszczęśliwej miłości, stracie i skrywanych przez lata tajemnicach. To historia czteropokoleniowej rodziny Leongów, której nie obce są wzloty i upadki. Losy bohaterów uświadamiają nam, że nie zawsze nasze życie toczy się tak, jak to sobie zaplanujemy. Nie zawsze jest tak, jak tego oczekujemy. Często stajemy przed wyborami, które zmieniają je na zawsze.

Mamy XIX wiek. Frank Leong- zamożny przedsiębiorca z Chin wraz z rodziną opuszcza swój kraj, udając się na malowniczą wyspę Oahu, gdzie rozpoczyna nowe życie. Razem z nim podąża klątwa. Zgodnie z tamtejszą legendą każdemu człowiekowi przypisana jest jedna, konkretna osoba, do której jest on przywiązany czerwoną nicią. Jeśli wybierze inaczej, zostanie przeklęty, a zawiązujące się supły skomplikują życie nie tylko jego, ale również przyszłych pokoleń.

Amy- dziewczyna pochodząca z biednej i wielodzietnej rodziny staje przed trudną decyzją. Musi wybierać między miłością swojego życia, a bytem i pozycją własnej rodziny. Jej małżeństwo z Bohaiem- synem Leongów doprowadza do wielu tragicznych zdarzeń…. Po wielu latach na wyspę dociera list, a wraz z nim szokujące wyznanie, które wpłynie na życie wielu osób. Los rodziny spocznie na barkach młodziutkiej Theresy.

„Diamentowa góra” to ciekawa i intrygująca opowieść o miłości i przeznaczeniu, o stracie i cierpieniu, o decyzji, która pociąga za sobą okrutne konsekwencje. Główna bohaterka Amy jako młoda dziewczyna staje przed trudnym wyborem. Musi wybierać pomiędzy tym, co podpowiada jej serce , a tym, co krzyczy jej rozum: miłość czy pieniądze, uczucie czy byt rodziny. Pod wpływem wielu niefortunnych zdarzeń wybiera bogatego syna Leongów. Jednak, czy aby na pewno będzie to dobry wybór? Czy można zapomnieć o miłości swojego życia?

Wszystkie zdarzenia obserwujemy z punktu widzenia trzech wspaniałych kobiet: babki, matki oraz córki. Każda z nich ma nam do opowiedzenia swoją własną, okupioną cierpieniem historię życia. Dla żadnej z nich los nie okazał się łaskawy….

Początkowo monotonna akcja, z czasem nabiera rozpędu i sprawia, że nie sposób się od niej oderwać do momentu przeczytania ostatniej strony. Fabuła jest świetnie dopracowana, a barwne, plastyczne opisy pobudzają naszą wyobraźnię. Autorka przenosi nas w świat zachwycający malowniczymi krajobrazami wyspy Oahu. Tajemnice, sekrety dodają pikanterii całej historii, a legenda o czerwonej nici wprowadza bajkową atmosferę. Teraźniejszość miesza się z tutaj z  przeszłością, która nie daje o sobie zapomnieć. Jedynym minusem jak dla mnie jest słownictwo przeplatane chińskimi zwrotami, np. Maku, czy Ye Ye. Początkowo nie mogłam się do niego przyzwyczaić. 

Podsumowując „Diamentowa góra” to barwna opowieść o intrygujących losach rodziny Leongów, o miłości i przeznaczeniu, o skomplikowanych wyborach i ich tragicznych konsekwencjach. O przewrotnym losie i życiu, które nie zawsze wygląda tak, jak tego oczekujemy. Lekki styl autorki sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiece.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz