piątek, 28 lipca 2017

157. "Do zobaczenia nigdy"Autor: Eric Lindstrom
Tytuł: „Do zobaczenia nigdy”
Wydawnictwo: YA!
Ilość stron: 336


„Do zobaczenia nigdy” Erica Lindstroma to mądra i poruszająca historia o przyjaźni, która w życiu każdego z nas odgrywa ważną rolę, o dorastaniu i dojrzewaniu do podejmowania ważnych, życiowych decyzji oraz przekraczaniu kolejnych barier, w związku z chorobą. To historia niewidomej dziewczyny, która ma odwagę marzyć i realizować własne pasje. Próbuje być samodzielna, na tyle na ile pozwalają jej możliwości. Uświadamia nam ona, że nawet brak wzroku nie jest w stanie przekreślić naszych marzeń, a i życie  osoby pozbawionej tego zmysłu może być barwne i kolorowe.

Parker Grant jest niewidomą sierotą, która w wypadku samochodowym straciła matkę, a jej ojciec popełnił samobójstwo. Do tego jej najlepszy przyjaciel- Scott zawiódł jej zaufanie. Jednak bez względu na wszystko dziewczyna stara się być twarda i próbuje cieszyć się życiem. Razem z przyjaciółką prowadzi w szkole kącik życiowych porad, w wolnych chwilach oddaje się swojej pasji, jaką stanowi bieganie. Wszystko to ma odwrócić jej uwagę od nękających ją problemów. Zdaje sobie jednak sprawę, że przed nimi nie da się uciec. W końcu będzie się musiała zmierzyć z przeszłością oraz swoimi uczuciami. Co tak naprawdę kryje się za zachowaniem Scotta? Co przytrafiło się jej ojcu?

Powieść pomimo trudnej tematyki czyta się szybko i przyjemnie. Z pewnością wpływa na to prosty, plastyczny styl autora. Wszystkie zdarzenia obserwujemy z perspektywy osoby niewidomej. Jesteśmy świadkami trudnych sytuacji, z jakimi musi zmierzyć się dziewczyna. Brak wzroku nie jest dla niej przeszkodą do bycia samodzielną. Pragnie ona żyć tak, jak jej rówieśnicy. Umawiać się na randki, przeżywać pierwsze miłości, spotykać się z przyjaciółmi, biegać… Tak przyziemne dla niej sprawy wymagają od niej jednak o wiele większego wysiłku.

Parker nie zamierza się poddawać. Realizuje własne marzenia i pasje. Każdego dnia, rano wybiera się na trening, samodzielnie przebiegając znaną jej już trasę. Ćwiczy własną wytrwałość. Nie przejmuje się niebezpieczeństwem, jakie może grozić osobie niepełnosprawnej. Jej upór i odwaga zasługują na uznanie. 

Historia Parker i Scotta pokazuje nam, że nie zawsze wszystko jest takie, jak nam się wydaje. Źle zrozumiane słowa, gesty mogą zmienić czyjeś życie na zawsze. To co z naszej perspektywy wydaje się tragedią, może wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego powinniśmy starać się zrozumieć i wysłuchać również tę drugą stronę, chociaż nie jest to łatwe.

„Do zobaczenia nigdy” to powieść, którą warto przeczytać, chociażby ze względu na tematykę, jaką porusza. Bowiem losy Parker pokazują nam z jak wieloma trudnościami musi zmagać się osoba niewidoma. Aby żyć podobnie jak my, musi ona wkładać we wszystko o wiele więcej wysiłku. Dlatego każdy z nas powinien docenić, jak wielkim skarbem jest zmysł wzroku.

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu YA!

1 komentarz:

  1. Kolejna pozytywna recenzja, już się nie umiem doczekać lektury :) Książka już czeka na półce na swoją kolej :)

    OdpowiedzUsuń